مشاور بازرگانی معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی از سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان، تعزیرات حکومتی و اصناف خواست تا به موضوع افزایش قیمت میوه در بازار ورود کنند.

حبیب رادفر در نشست خبری به مناسبت هفته دولت در محل وزارت جهاد کشاورزی در باره برنامه دولت برای مقابله با افزایش قیمت میوه، اظهار کرد: بخش اعظم افزایش قیمت میوه در بازار مصرف به دلیل سیستم دلالی موجود است که دستگاه‌هایی مانند سازمان حمایت، تعزیرات حکومتی و اصناف و وزارت صنعت باید بر این مسئله نظارت داشته باشند.
وی افزود: بانک مرکزی نیز در ۲۶ مردادماه سال جاری  آماری مبنی بر افزایش ۷۰ درصدی قیمت میوه های تازه اعلام کرده است اما باید توجه داشت که این آمار  اشتباه محاسباتی دارد زیرا در میانگین گرفته شده طالبی و هندوانه و خربزه را نیز محاسبه کرده است.
وی با بیان اینکه بخشی از هزینه‌های تولید میوه در کشور افزایش یافته است، گفت: با این وجود این افزایش ۷۰ درصدی که بانک مرکزی آن را اعلام کرده شامل بسیاری از میوه‌ها نمی‌شود به طوری که قیمت انگور حدود ۴۵ درصد و هلو ۳۲ درصد افزایش یافته است که بخشی از آن نیز ناشی از تورم موجود در کشور است. اما میزان افزایش قیمت محصولاتی مانند هندوانه و طالبی بالاتر است به طوری که قیمت طالبی ۹۰ درصد رشد داشته است.
وی افزود: با توجه به اینکه گیلاس و آلبالو که دچار سرمازندگی شده است و تنها ۲ درصد کل میوه‌های تولیدی کشور را دربرمی‌گیرد نباید افزایش قیمت این محصولات بر سایر محصولات تاثیر بگذارد.
رادفر افزود: در سال گذشته ۳۰۰ هزار تن گیلاس  و ۱۱۲ هزار تن آلبالو در کشور تولید شد که میزان تولید آلبالو در سال جاری به ۱۰۳ هزار تن رسیده، اما میزان کاهش تولید گیلاس بیشتر است.
وی دربخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: از صادرات آب میوه که از محصولات باغبانی مشتق می‌شود ۱۰۶ هزار تن صادرات داشته‌ایم که در چهار ماهه سالجاری نیز این رقم به ۴۲ هزار تن رسیده که از لحاظ وزنی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۳۰ درصد و از لحاظ ارزشی ۲۰ درصد رشد داشته است.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد