معاون دام، طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: برای نخستین بار در این استان مجوز ایجاد مرغ اجداد صادر شد که می تواند رونق بسیار خوبی را در بخش ایجاد نماید.

ابراهیم شجاعی اظهار کرد: این طرح در ۸ فاز با ظرفیت ۸۵۰ هزار قطعه است که فاز اول ۱۵ هزار قطعه است و تا دو ماه آینده به بهره برداری خواهد رسید.
در حقیقت اجداد ترجمه واژه انگلیسی Grand Parent به معنای پدربزرگ و مادربزرگ است. در نتیجه می‌توان گفت که نتاج مرغ‌های اجداد (از نظر علمی نسل اول یا F1) ، مرغ‌های مادر بوده و نتاج آن‌ها (از نظر علمی نسل دوم یا F2) همان پرندگانی هستند که ما محصولاتشان (همان گوشت مرغ یا تخم مرغ) را در بازار می‌بینیم.
وی گفت: همچنین صدور مجوز زنجیره تولید گوشت مرغ در بخش خصوصی یکی دیگر از اقدامات سازمان جهاد کشاورزی برای ساماندهی تولید گوشت مرغ است که جزو استان های معدودی هستیم که زنجیره گوشت مرغ توسط بخش خصوصی را دارا است.
شجاعی افزود: این استان در زمینه مرغ تخمگذار در سال ۹۱ تعدد ۳ واحد با ظرفیت ۳۹ هزار و ۳۰۰ قطعه داشته که در سال ۹۵ به ۵ واحد با ظرفیت ۱۵۹ هزار و ۳۰۰ قطعه رسیده که رشدی معادل ۳۰۵ دارد.
معاون امور طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: استان یکی از وارد کننده های گوشت سفید بخصوص مرغ در سنوات گذشته بود که در سال های اخیر با تشویق سرمایه گذاران و امکاناتی که از طریق سازمان جهاد کشاورزی در اختیار قرار گرفت (زمین، تسهیلات کم بهره و ….) خوشبختانه سرمایه گذاری مناسبی در بخش طیور استان صورت گرفته است.
استان خراسان شمالی ۸۵ واحد مرغ داری با ظرفیت یک میلیون و ۹۷۱ هزار قطعه دارد که از این تعداد ۶۷ واحد مرغ داری با ظرفیت یک میلیون و ۷۰۰ هزار قطعه فعال است.
۱۸ واحد مرغداری در خراسان شمالی هم نیمه فعال است.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد