رییس اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی اداره کل دامپزشکی قزوین از حذف کامل مصرف مالاشیت گرین در مزارع آبزی پروری استان خبر داد.
به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان قزوین، راول غلامپور اقدمی افزود: مالاشیت گرین یک ماده غیر مجاز در صنعت آبزی پروری است که در صورت مصرف ماهی های آلوده به این ماده توسط انسان، موجب سرطانزایی وعوارض تنفسی می شود.
وی اظهار کرد: از سال ۹۴ تاکنون ماهی های موجود در ۱۱ واحد پرورش آبزی پروری در استان قزوین به دلیل آلودگی با مالاشیت گرین معدوم و از بین برده شده اند.
غلامپور اظهار کرد: همچنین از سال ۹۳ تاکنون اداره کل دامپزشکی استان قزوین در راستای ممنوعیت مصرف این ماده تحت عنوان ضدعفونی کننده اقداماتی همچون برگزاری کارگاههای آموزشی برای آبزی پروران، تحویل رایگان ماده ضدعفونی جایگزین ، پایش و نمونه برداری از مزارع آبزی پروری را به انجام رسانده است.
وی تصریح کرد: از سال ۹۴ تا کنون ۱۵۷ مورد بازدید و نمونه برداری از استخرهای پرورش ماهی استان انجام شده که ۵۰۹ نمونه از این استخرها به آزمایشگاه کنترل کیفی مواد غذایی با منشاء دامی اداره کل دامپزشکی استان قزوین ارسال و ماهیهای کلیه مزارعی که نتیجه آزمایش آنها مثبت بود، معدوم شدند.
وی به کاهش میزان مصرف مالاشیت گرین در سطح مزارع پرورش ماهی در این استان خبر داد و یادآور شد: تعداد مزارعی که از سال ۹۴از ماده سرطانزای مالاشیت گرین استفاده کرده بودند ۹ واحد بود که این رقم در سال ۹۵ به سه مورد کاهش یافت.
استان قزوین دارای ۱۴۹ دامپزشک، ۱۹کارشناس وشش کارشناس ارشد و ۱۰۳ کاردان دامپزشکی است.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد