یک مقام مسوول گفت: از ابتدای مهر تا کنون به دنبال شیوع بیماری آنفولانزا حاد پرندگان ۱۱ میلیون قطعه مرغ معدوم شد.

ناصر نبی پور رییس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران، از معدوم سازی بیش از ۱۱ میلیون قطعه مرغ خبر داد و اظهار کرد: از ابتدای مهر تا کنون به دنبال شیوع بیماری آنفولانزا حاد پرندگان ۱۱ میلیون قطعه مرغ معدوم شد.

به گفته وی استان تهران،البرز،قزوین،آذربایجان شرقی و قم درگیر این بیماری هستند.

نبی پور، کاهش تولید تخم مرغ را دلیل اصلی گرانی دانست و افزود: حذف ۱۱ میلیون قطعه مرغ برابر با کاهش تولید ۶۰۰ تن تخم مرغ در روز است که این امر درنهایت افزایش قیمت تخم مرغ در بازار را به همراه داشته است.

این مقام مسوول، با اشاره به اینکه نرخ تخم مرغ تابع عرضه و تقاضاست، بیان کرد: اکنون متوسط قیمت هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۶ هزار و ۳۰۰ تومان معادل شانه ای ۱۳ هزار و ۵۰۰ و دانه ای ۴۳۰ تومان است.

وی، قیمت تخم مرغ در روزهای آتی را پیش بینی کرد و یادآورشد: در صورت ادامه روند آنفولانزا حاد پرندگان و کاهش تولید، قیمت بالاتر خواهد رفت.

به گفته نبی پور، توزیع نامناسب تخم مرغ و محدودیت جابه جایی به دلیل بیماری شیوع آنفولانزا، یکی دیگر از دلایل گرانی محصول در بازار به شمار می رود.

رییس اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران، با اشاره به آخرین وضعیت واردات تخم مرغ اضافه کرد: واردات هر کارتن تخم مرغ با احتساب سود بیش از ۶۸ هزارتومان تمام می شود که با وجود بالا بودن قیمت تخم مرغ وارداتی نسبت به مشابه داخلی و عدم کمبود در داخل ، هم اکنون، نیازی به واردات نداریم.

وی تولید روزانه تخم مرغ را ۲ هزار و ۱۰۰ تا ۲ هزار و ۲۰۰ تن اعلام کرد و افزود: در شرایط کنونی، علی رغم معدوم سازی قابل توجه قطعه مرغ ها، تولید در وضعیت مناسبی قرار دارد.

نبی پور در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به اینکه بخشی از غرامت سال گذشته مرغداران پرداخت نشده است، تصریح کرد: سازمان دامپزشکی و صندوق بیمه به سبب کمبود منابع مالی نتواسته بخشی از غرامت تولید کنندگان را پرداخت کند و اخیرا اعلام کرده که مرغداران به جای غرامت خود، اوراق خزانه دریافت کنند در حالی که اوراق دردی از آنها را دوا نمی کند.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد