از مجموع ۱۵۰ میلیارد تومان مشوق صادراتی کارخانه‌ های لبنی، تنها ۴۴ میلیارد تومان در دو مرحله در اختیار صادرکنندگان قرار گرفت و تا کنون خبری از فاز سوم مشوق صادراتی نیست.

خبری از فاز سوم مشوق صادراتی نیست/ نرخ شیر خام افزایش می یابد، سالهاست موضوع اختصاص یارانه صادراتی به لبنیات و کارخانه‌ های لبنی برای افزایش قدرت رقابت آنها در بازارهای صادراتی مطرح بود، تا اینکه خرداد سال گذشته با پیشنهاد دولت این یارانه به کارخانه‌ های لبنی صادرکننده اختصاص یافت.

البته ناگفته نماند که از مجموع ۱۵۰ میلیارد تومان مشوق صادراتی کارخانه‌ های لبنی تنها ۴۴ میلیارد تومان در دو مرحله در اختیار صادرکنندگان قرار گرفت و تاکنون خبری از فاز سوم مشوق صادراتی نیست.

علی رغم بی مهری فراوان صنایع لبنی مبنی بر افزایش ندادن نرخ خرید شیرخام از دامداران بارها قیمت محصولات لبنی قانونی و غیرقانونی افزایش یافت که در صورت استمرار پرداخت مشوق صادراتی انتظار می رود، نرخ خرید شیر خام افزایش یابد.

احمد مقدسی رئیس انجمن صنفی گاوداران در گفتگو با اشاره به آخرین وضعیت مشوق های صادراتی لبنیات اظهار داشت: تا کنون دولت در دومرحله ۴۴ میلیارد تومان مشوق صادراتی را پرداخت کرده اما تا زمان ارائه گزارش توزیع این دو مرحله و بررسی های لازم از سوی سازمان برنامه و بودجه خبری از فاز سوم نیست.

وی افزود: اکثریت شیرخشک های دپویی در انبارها با پرداخت مشوق صادراتی به بازارهای هدف صادر شد که در صورت پرداخت فاز سوم شاهد رونق صادراتی خواهیم بود.

مقدسی با انتقاد از عدم تعهد کارخانه‌های لبنی مبنی بر افزایش نرخ شیرخام بیان کرد: کارخانه‌های لبنی به بهانه نبود مشتری و ضرر و زیان اقدام به کاهش ۵۰ تا ۱۰۰ تومانی نرخ شیر خام کردند که به محض دریافت مشوق صادراتی اقدام به افزایش نمایند که تا کنون به قول خود عمل نکرده‌اند.

رئیس انجمن صنفی گاوداران با اشاره به آخرین وضعیت خرید توافقی شیرخام عنوان کرد: خرید توافقی شیرخام همچنان ادامه دارد و پیش بینی می شود که با پرداخت ۱۰۶ میلیارد تومان مابقی مشوق های صادراتی و رونق بازار دیگر نیازی به این استمرار این امر نباشد.

وی در خصوص تأثیر پرداخت مشوق صادراتی بر نرخ خرید شیرخام از دامداران تصریح کرد: پرداخت مشوق صادراتی جذب شیر خام دامداران و جلوگیری از دور ریختن این محصول فساد پذیر شد.
مهم ترین مزایای مشوق صادراتی چیست؟

محمد رضا گنجی مدیر عامل اتحادیه تعاونی های لبنی در گفتگو گفت: تا کنون مشوق‌های صادراتی در دو مرحله به کارخانه های لبنی صادرکننده پرداخت شد و همچنان اتحادیه پیگیر مابقی تخصیص این مشوق از سازمان برنامه و بودجه است.

وی افزود: صادرات لبنیات در سال ۹۴، ۶۵۰ میلیارد تومان بود که به دنبال مشوق صادراتی و ایجاد بازارهای جدید این میزان در سال گذشته به ۷۷۰ میلیارد تومان افزایش یافت.

به گفته گنجی جذب شیر تولیدی دامداران و نبود مازاد شیرخام از مهم ترین مزایای پرداخت مشوق های صادراتی به شمار می رود.
افزایش نرخ خرید شیر خام در راه است

علیرضا عزیزاللهی مدیر عامل اتحادیه دامداران بیان کرد: پرداخت مشوق صادراتی در دو مرحله تأثیر بسزایی در جذب مازاد شیرخام و صادرات شیر خشک های دپو شده در انبارها داشت.

وی افزود: بازارهای جهانی اقبال مثبتی نسبت به شیر خشک و محصولات لبنی کشور ما از خود نشان دادند که درنهایت این امر تعادل میان عرضه و تقاضا را نیز به همراه داشته است.

عزیزاللهی با بیان اینکه خرید توافقی شیرخام کماکان ادامه دارد، گفت: اتحادیه به وزارتخانه، پیشنهاداتی مبنی بر واگذاری اختیارات خرید توافقی به آنها را داده است، چرا که با وجود فسادپذیری محصولات لبنی، تحقق سرعت اجرا برای فروش آنها امری ضروری است.

مدیر عامل اتحادیه دامداران با اشاره به تأثیر پرداخت مشوق صادراتی بر نرخ شیرخام از دامداران، عنوان کرد: در دوره قبل کاهش پرداخت مشوق صادراتی از کاهش قیمت جلوگیری نمود، که در صورت استمرار این روند و تعادل میان عرضه و تقاضا انتظار می رود که نرخ خرید شیرخام از دامداران افزایش یابد.

وی با اشاره به اینکه پس از گذشت سه سال نرخ مصوب ۱۴۴۰ تومان اجرایی نشد، اظهار داشت: در حال حاضر به طور متوسط کارخانه‌ ها هر کیلو شیرخام را با نرخ ۱۲۵۰ تومان و حداکثر ۱۲۸۳ تومان خریداری می کنند، که در صورت استمرار پرداخت مشوق های صادراتی انتظار می رود که این نرخ به ۱۳۰۰ تومان برسد.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد