سید احمد مقدسی» روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: با توجه به هزینه های تمام شده تولید و حمایت از صنعت دامداری چهارشنبه گذشته (۲۳ آبان) در جلسه ستاد تنظیم بازار قیمت هر کیلوگرم شیرخام ۲۰۰۰ تومان درب دامداری ها تعیین و تصویب شد، اما هنوز ابلاغ نشده است.
وی اظهار داشت: کارخانجات لبنی به ازای هر کیلوگرم شیر، بین ۵۰ تا ۱۰۰ تومان به کرایه حمل و نقل و بابت افزایش هر درصد چربی ۲۰ تومان به قیمت شیرخام اضافه می کنند.
این مقام صنفی تصریح کرد: برای هر کیلوگرم شیرخام با ۳٫۲ درصد چربی مبلغ ۲ هزار تومان، برای ۳٫۳ درصد ۲۰۲۰ تومان، ۳٫۴ درصد ۲۰۴۰ تومان و ۳٫۵ درصد چربی ۳۰۶۰ تومان محاسبه شده است.

** دامداری ها با مشکل تامین علوفه مواجه هستند
مقدسی اضافه کرد: با وجود تامین علوفه دامی مورد نیاز کشور توسط دولت در بنادر، اما اکنون با مشکل تامین این کالای اساسی در استان ها مواجه ایم زیرا افزایش قیمت حمل و نقل در بارگیری و ارسال آن مشکلاتی را ایجاد کرده است.
وی افزود: اکنون کامیون داران علاوه بر هزینه حمل و نقل علوفه از بنادر، مبالغ بیشتری با عنوان «پشت بارنامه» از تولیدکنندگان طلب می کنند که بین دو تا سه میلیون تومان کرایه را برای تولیدکنندگان و دامداران افزایش داده است.
به گزارش ایرنا، از سال ۹۳ تا اوایل سال ۹۷ قیمت پایه هر کیلوگرم شیرخام ۱۴۴۰ ثابت مانده بود، در حالی که کارخانجات لبنی در این مدت، شیرخام را زیر قیمت مصوب و حدود ۱۱۰۰ تا ۱۲۰۰ تومان خریداری و با مدت پرداخت سه تا چهار ماهه پرداخت می کردند.
در پی درخواست های مکرر دامداران برای افزایش قیمت شیر خام با توجه به افزایش هزینه های تولید در مرداد ماه امسال، کارگروه تنظیم بازار قیمت پایه هر کیلوگرم از این محصول را ۱۵۷۰ تومان مصوب کرد و البته این رقم کمتر از پیشنهاد وزارت جهادکشاورزی و اتحادیه دامداران مرکزی ایران بود.
از زمان ابلاغ مصوبه نرخ شیرخام تاکنون، کارخانجات لبنی مدعی هستند که هر کیلوگرم شیرخام را بین ۲ هزار تا ۲۴۰۰ تومان خریداری می کنند.
اختلاف نظر دامداران و کارخانجات لبنی بر سر قیمت شیرخام از سویی و نیز افزایش بهای فرآورده های لبنی در هفته های گذشته سبب شد تا ستاد تنظیم بازار در تصمیم خود تجدید نظر کرده و قیمت خرید هر کیلوگرم شیرخام را ۴۳۰ تومان افزایش دهد

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد