سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس از اتخاذ سیاست‌های تشویقی برای صادرات مرکبات خبر داد و گفت: یکی از این سیاست‌ها این است که طی آن واردات هر کیلو موز با تعرفه پنج درصد منوط به صادرات دو کیلوگرم مرکبات خواهد بود.

علی‌محمد شاعری در گفت‌ وگو با خبرگزاری فارس در ساری با اشاره به تولید حدود ۵ میلیون تن مرکبات در کشور و لزوم صادرات این محصولات به خارج، اظهار کرد: با پیگیری‌های انجام‌ شده و نشست‌ های مشترک، مقرر شد وزارت جهاد کشاورزی سیاست‌ های تشویقی برای صادرات مرکبات اعمال کند.

وی افزود: یکی از این سیاست‌ ها، سیاست بازار در مقابل بازار است که طی آن واردات هر کیلو موز با تعرفه ۵ درصد منوط به صادرات ۲ کیلوگرم مرکبات خواهد بود.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی درحال بررسی پیشنهاد واردات یک کیلوگرم موز در ازای صادرات یک کیلوگرم مرکبات است که در صورت نهایی شدن این موضوع، اطلاع‌ رسانی لازم انجام خواهد شد.

نماینده مردم شرق مازندران در مجلس شورای اسلامی از پرداخت تسهیلات با نرخ سود ۱۴٫۵ درصد به صادرکنندگان خبر داد و گفت: مقرر شد صندوق ضمانت صادرات تضمین‌ های لازم برای دریافت تسهیلات و صادرات مرکبات را ایجاد و اجرایی کند.

شاعری افزود: علاوه بر سیاست‌ های تشویقی ذکر شده، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور متعهد شد ۱۵۰ میلیارد ریال یارانه نقدی صادرات مرکبات برای هر کیلوگرم صادرات تا سقف ۵ هزار ریال تخصیص دهد.

وی در پایان گفت: انتظار می‌رود با توجه به سیاست‌ های تشویقی پیش‌بینی شده برای صادرات مرکبات، صادرکنندگان با همکاری اتاق بازرگانی، اتحادیه باغداران، تشکل‌ ها و اتحادیه‌ های صنفی مربوطه و سازمان جهاد کشاورزی استان نسبت به صادرات مرکبات اقدام و مدارک را پس از صادرات به مدیریت توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی تحویل داده تا نسبت به پرداخت مشوق‌های صادراتی اقدام شود.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد