رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: در چهار ماهه نخست امسال سه کشور تونس، لبنان و کنیا در زمره کشورهای هدف صادراتی استان قرار گرفتند.

محمد علی امیر فخریان روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در این مدت ۶ نشست ارتقای و ایجاد روابط تجاری با کشورهای هدف صادراتی انجام شد که سه نشست مربوط به ایجاد روابط با کشورهای کنیا، تونس و لبنان بود.
وی بیان کرد: کشور تونس دروازه ورود به قاره آفریقا و اروپا است و از طریق این کشور می توان صادرات به کشورهای اروپایی را نیز افزایش داد.
وی اظهار داشت: تونس بازار جدیدی است که زمینه صادرات خشکبار، پسته و کشمش به این کشور وجود دارد، از سوی دیگر تونسی ها زعفران را نمی شناسند و می توان برای این محصول در آن کشور بازارسازی کرد.
امیرفخریان اضافه کرد: یکی دیگر از اهداف برقراری روابط تجاری با تونس، انجام تولیدات مشترک با آن کشور در زمینه محصولات آب بر است.
رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: لبنان جزو کشورهای عضو اتحادیه عرب بوده و تعرفه واردات و صادرات برای این کشور صفر است،ازسوی دیگر تفاهم نامه هایی با اتحادیه اروپا دارد که تعرفه واردات یا صادرات کالا برای برای آن کشور نیز صفر کرده است.
امیرفخریان اظهار داشت: تعرفه صفر برای لبنان فرصت خوبی به شمار می رود که کالاهای ایرانی از طریق لبنان با تعرفه صفر وارد بازار کشورهای عربی و دیگر کشورها شود.
وی بیان کرد: لبنان تجار خوبی دارد که بسیاری از آنان در کشورهای دیگر از جمله آمریکای جنوبی ساکن هستند و می توانند زمینه حضور کالاهای ایرانی را در کشورهای دیگر فراهم کنند.
وی ادامه داد: کنیا بازار بکری است و شرکت های ایرانی می توانند در زمینه صدور خدمات فنی و مهندسی در حوزه کشاورزی، صنعت، ساخت و ساز، آبرسانی، سدسازی و موارد مشابه به کنیا فعال شوند.
رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: زمینه صدور صنایع غذایی و مصالح ساختمانی از ایران به کنیا وجود دارد، از سوی دیگر از آنجا که کنیا اقلیم مناسبی دارد می توان در زمینه کشت فراسرزمینی در این کشور برنامه ریزی داشت.
امیرفخریان اظهار داشت: سه نشست ارتقای روابط تجاری که امسال در استان انجام گرفت مربوط به کشورهای ازبکستان و افغانستان بود تا زمینه افزایش صدور کالاهای ایرانی در بخشهای مختلف به آن کشورها فراهم شود.
وی افزود: در نشست ارتقای روابط تجاری با ازبکستان با توجه به ساخت و سازهایی که در آن کشور در حال انجام است، افزایش صدور مصالح ساختمانی بویژه سیمان مورد نظر قرار گرفت تا از طریق مسیر ریلی با قیمت مناسب تری به آن کشور صادر شود.
وی بیان کرد: طی ۲ نشستی که با تجاری کشور افغانستانی انجام شد، افزایش صدور خدمات فنی و مهندسی و تجهیزات مورد نیاز در حوزه پرورش دام و طیور و آبزیان، نهاده های دامی ، داروهای دام و طیور در برنامه ارتقای روابط تجاری با این کشور قرار گرفت.
رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: هم اینک ۸۸ کشور از سراسر جهان هدف صادراتی استان هستند.

 

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد