افزایش واردات چمدانی نخ!

رئیس انجمن صنایع نساجی ایران گفت: در سال ۴۰۰ هزار تن نخ تولید می‌شود که تمام این میزان در کشور استفاده می‌شود.

محمد جعفر شهلایی نژاد رئیس انجمن صنایع نساجی ایران در گفت وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به تولید پنبه در کشور، گفت: وزارت جهاد کشاورزی مدعی است امسال با رشد ۳۰ درصدی تولید پنبه، در مجموع ۶۰ تا ۷۰ هزار تن پنبه در کشور برداشت شود.

رئیس انجمن صنایع نساجی ایران گفت: یکی از مشکلات عمده در تولید پنبه عدم حمایت از پنبه‌کاران و کوچک بودن زمین کشاورزان است. مافیای پنبه یکی از بزرگترین مشکلات این حوزه هستند، در شرایط کنونی باید پنبه با قیمت مناسب از کشاورز خریداری و با قیمت منطقی به متقاضیان فروخته شود، اما متأسفانه در کشور ما این چرخه معیوب است.

شهلایی نژاد با اشاره به اینکه طی ماه‌های گذشته حجم زیادی نخ به صورت رسمی و غیر رسمی وارد کشور شده است، گفت: واردات رسمی و غیر رسمی نخ شرایط سختی را برای صنعت نساجی کشور ایجاد کرده است.

او درباره مشکلات صنعت نساجی، بیان کرد: زمانی که ۶۰ درصد مالیات پرداخت می‌کنیم انتظار داریم کل کار در دست ما باشد، اما در اصل برخی که حتی این مالیات را پرداخت نمی‌کنند بدون مشکل کار خود را ادامه می‌دهند.

شهلایی نژاد ادامه داد: متاسفانه رشد چشمگیر قاچاق در کشور، آن هم از نوع چمدانی موجب ناراحتی این صنف شده است.

رئیس انجمن صنایع نساجی ایران افزود: به دلیل وجود مالیات در واردات بیشتر افراد به قاچاق روی می‌آورند و از این رو این پدیده در کشور رو به افزایش است.

او با بیان اینکه صادراتی در حوزه نخ نداریم، گفت: در سال ۴۰۰ هزار تن نخ تولید می‌شود که تمام این میزان در کشور استفاده می‌شود. در نتیجه صادراتی تحت عنوان نخ دیده نمی شود اما صادرات غیر مستقیم نخ یا فرآورده های این محصول از جمله فرش و تابلوفرش وجود دارد.

شهلایی نژاد تشریح کرد: توان ظرفیتی کشور در تولید نخ محدود است چرا که امکانات لازم برای افزایش تولید وجود ندارد، علاوه بر این کمبود نقدینگی یکی دیگر از مشکلات صنعت نساجی است، حجم نقدینگی در صنعت نساجی نسبت به سال قبل کاهش یک سومی داشته است.

او با اشاره به قیمت بالای چادر گفت: چادر به دلیل اینکه وارداتی است قیمت بالایی دارد متأسفانه تولیدکنندگان داخلی در این صنعت مورد حمایت قرار نگرفته‌اند به همین دلیل واردات به عنوان مسیری سهل الوصول در نظر گرفته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق شبکه خبری خوشه نیوز محفوظ است