رئیس اداره نظارت بر مواد غذایی و آشامیدنی با منشأ گیاهی سازمان غذا و دارو با تاکید بر اینکه افزودن رنگ حتی خوراکی به چای غیر مجاز و ممنوع است گفت: سطح تماس بیشتر چای کله مورچه با آب موجب می شود رنگ دهی این نوع چای بیشتر از انواع دیگر باشد.

رئیس اداره نظارت بر مواد غذایی و آشامیدنی با منشأ گیاهی سازمان غذا و دارو با اشاره به طعم دهنده های افزوده شده به چای آنها را به دو صورت طبیعی یا مشابه طبیعی دسته بندی کرد و گفت: هر دو نوع اینها بر مبنای مقررات ملی و بهداشتی و اخذ مجوزهای بهداشتی، مورد مصرف کارخانه های تولیدی قرار می گیرند.
مهندس نسترن محمدی همچنین با اشاره به تولید چای سیاه به دو صورتC.T.C و ارتدکس به ارقام قلم، شکسته، باروتی و خاکه اظهار داشت: چایی که باتوجه به شکل فیزیکی از سوی تولیدکنندگان و بازرگانان ایرانی به نام چای کله مورچه معروف شده است نوعی از چای سیاه است که با روش فرآوری توسط دستگاه هایی که برای خرد کردن برگ چای استفاده می شود به شکل ریز و گرانوله در می آید که همین امر و سطح تماس بیشتر آن با آب موجب می شود رنگ دهی این نوع چای بیشتر از انواع دیگر باشد.
وی افزود: بیش از نیمی از مصرف چای سیاه در جهان چای C.T.Cبوده و در ایران نیز جهت تولید چای های کیسه ای از این نوع چای استفاده می شود لذا کارخانه هایی اجازه افزودن طعم دهنده به چای های تولید خود را دارند که از امتیاز کاربرگ ارزیابی برنامه های پیش نیازی (PRP) بالای ۹۰۰ برخوردار باشند.
رئیس اداره نظارت بر مواد غذایی و آشامیدنی با منشأ گیاهی سازمان غذا و دارو در بخش دیگر سخنانش افزودن هر نوع رنگ حتی خوراکی به چای را غیرمجاز و ممنوع بر شمرد و تصریح کرد: کارشناسان اداره کل و معاونت های غذا و داروی سراسرکشور و مسئولین فنی به طور مستمر بر واحدهای تولید کننده این محصولات نظارت می کنند تا از رعایت ضوابطی مثل فلزات سنگین، باقیمانده سموم و مایکوتوکسین ها در محصول نهایی اطمینان حاصل نمایند.
مهندس محمدی از مصرف کنندگان خواست ضمن دقت در موارد درج شده برروی برچسب محصول مانند شماره پروانه ساخت محصولات داخلی؛ آمار چای های وارداتی و تولید داخل را در سایت سازمان غذا و دارو به نشانی WWW.FDO.GOV.IR مشاهده کنند.
وی در پایان خاطر نشان کرد: در راستای حمایت از تولید داخل، مجوز بهداشتی واردات چای سیاه صرفا برای اوزان بالای ۱۰کیلوگرم صادر می گردد.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد