دبیر کل اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق گفت:بهتر است از کشور عراق هم هیات‌هایی برای بازدید از ایران اکسپو دعوت شوند.
 سید حمید حسینی با بیان اینکه در بحث بازاریابی و پیدا کردن مشتری، یکی از ابزار‌ها شرکت در نمایشگاه‌ ها است گفت: ظرفیت‌ ها و توانایی‌ های مشتریان بالقوه در نمایشگاه ها شناسایی می‌شود، به گونه‌ای که در همه کشور‌های صادرات محور مثل ترکیه، آلمان و یا چین سالیانه صد‌ ها نمایشگاه بین المللی برگزار می‌شود ضمن اینکه خود صنعت نمایشگاهی نیز سودآور است و به توسعه روابط جاری و افزایش صادرات کشور کمک می‌کند.

او بر حضور میهمانانی ازکشورعراق در نمایشگاه توانمندی‌ های صادراتی ایران (ایران اکسپو) تاکید کرد و گفت: شکی نیست که بازار عراق، فرصتی برای ما و ظرفیتی بزرگ برای توسعه صنایع ایران است. ما نیز از این نمایشگاه حمایت می‌کنیم و حضور خواهیم یافت.

دبیر کل اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق در بخشی از سخنان خود با اشاره به اینکه هزینه‌ های نمایشگاهی در عراق بالاست گفت: در کشور عراق برعکس ایران، مردم، چندان تمایلی برای حضور در نمایشگاه‌ ها ندارند و در نمایشگاه‌ هایی که در عراق برگزار می‌شود معمولا شرکت‌ های ایرانی ناراضی هستند، چون معتقدند در آن کشور تبلیغ چندانی برای آن نمایشگاه صورت نگرفته بود که بازدید کننده کمی داشت، و این در حالی است که شرکت‌ ها باید به این موضوع توجه داشته باشند که مردم عراق اصولا تمایلی برای بازدید از نمایشگاه ندارند.

او با بیان اینکه در نمایشگاه‌ ها معمولا خریداران عمده محصولات از سراسر دنیا برای آشنایی با محصولات به نمایشگاه می‌آیند و از نزدیک با واحد‌های تولیدی و صادراتی آشنا می‌شوند اظهار کرد: بنابراین حضور در نمایشگاه‌ های این چنینی مثل ایران اکسپو فرصتی مناسب برای شرکت‌ های هایی است که می‌خواهند با مشتریان خارجی آشنا شوند.

او در عین حال بیان کرد: در کشور عراق در حوزه مصالح ساختمانی، مواد غذایی و یا پتروشیمی نمایشگاه‌ های برگزار شده و بهتر است در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، خطوط ماشین آلات صنعتی، خدماتی و یا موارد دیگر نیز نمایشگاه‌ هایی در این کشور برگزار شود.

حسینی با بیان اینکه عراق سالانه بعضا تا ۷۰ میلیارد دلار در سال واردات دارد و همه کشور‌ها تلاش می‌کنند در این بازار حضور داشته باشند عنوان کرد: مشکل ما در عراق بحث رقابت و رقبا نیست بلکه بخش عمده‌ای از مشکلات ما در بازار عراق، در داخل ایران است. اگر بتوانیم با هماهنگی در داخل، اهمیت بازار عراق را متوجه مسئولان وواحد‌های تولیدی و صنعتی کنیم و فضای تبلیغاتی خوبی هم ایجاد کنیم، می‌توانیم ظرفیت‌ های صادرات به عراق را افزایش دهیم.

او با بیان اینکه روش فعلی صادرات به عراق بیشتر سنتی و قدیمی است گفت: باید تکنیک‌ های صادرات به عراق را تغییر دهیم و برای عبور از میزان حدود ۸ میلیارد دلار صادرات و رسیدن به رقمی در حدود ۱۵ میلیارد دلار که توانمندی آن را داریم نیاز به تغییر ساختار داریم.

دبیر کل اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق گفت: باید با تجدید ساختار تجاری در تعامل با عراق، شرکت‌ های بزرگ را وارد عراق کنیم و به بازار خرده فروشی عراق هم وارد شویم، زیرا با دادن کالا به واسطه عراقی از چگونگی توزیع و فروش و قیمت گذاری آن مطلع نخواهیم شد.

حسینی گفت: زمانی که صادرات ما به عراق معادل صادرات ما به ۴ قاره اروپا، افریقا، اقیانوسیه و امریکاست باید وزارتخانه‌ ها و دستگاه‌ های ما بصورت عملیاتی در عراق درگیر و واردکار شوند و به همان اندازه به این بازار اهمیت دهند.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد