مدیر طرح‌های تحقیق و کنترل آنفلوآنزا در شرق آسیا گفت: در سال ۲۰۱۸ عربستان بیشترین آسیب را از ویروس آنفلوآنزای حاد پرندگان دید و در کشور ما(ایران) ۴۰ میلیون قطعه پرنده از بین رفته است.
به گزارش خبرگزاری مهر، فرهید همت زاده،​ ­دانشیار دانشگاه آدلاید استرالیا گفت: قرار بود عربستان تا سال ۲۰۲۰ بتواند ۷۵ درصد مصرف داخلی خود را تولید کند که آنفلوآنزای حاد پرندگان باعث شد ­تولید این کشور به­ کمتر از ۵۰ درصد نیازشان برسد.

وی با اشاره به اینکه امسال موج کمتری از آنفلوآنزای حاد پرندگان را شاهد خواهیم بود، تصریح کرد: میزبان های حساس این ویروس ها از بین رفته اند­­و در کل صنعت مرغداری نسبت به قبل آگاهتر شده و آمادگی بیشتری برای مقابله با آن دارد.

همت زاده گفت:­ طرح هایی که در زمینه پیشگیری و کنترل آنفلوآنزای حاد پرندگان داریم درکشورهای جنوب شرق آسیا و بیشتر در اندونزی متمرکز است .

وی اضافه کرد: گروهی بر روی ­طراحی واکسن و روش های مانیتورینگ مطابق واکسیناسیون­ کار می کنند.

همت زاده افزود: در ۱۵سال اخیر که چنین مسئولیت هایی در منطقه جنوب شرق آسیا داریم، امیدواریم واکسن های موثری­ برای مقابله با این بیماری در کشور ما بومی سازی شود.

مدیرطرح های تحقیق و کنترل آنفلوآنزا در شرق آسیا گفت: نوع واکسن آنفلوآنزا برای هرکشور متفاوت است، بنابراین با استفاده از ظرفیت های موجود ساخت­ واکسن های بومی بسیار موثرتر خواهد بود.

وی اضافه کرد: ویژگی آنفلوآنزا این است که از یک موج بزرگ شروع می شود و کم کم به یک موج کوچک می رسد و هر ۱۰ سال یکبار این موج تکرارمی شود، بنابراین دائما باید آن را کنترل کنیم.

 

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد