رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت : این استان با تولید بیش از۲۱ هزارتن عسل و داشتن بیش از یک میلیون و ۳۴۵هزار کلنی زنبور عسل، امسال نیز مقام اول کشوری را از لحاظ تعداد کندو و تولید عسل به خود اختصاص داد.

رسول جلیلی اظهار کرد: بر اساس آمار سرشماری زنبورستان‌های آذربایجان غربی در سال جاری، ۶ هزار و ۱۷۶نفر بهره بردار به صورت مستقیم و بیش از ۵ هزارو ۳۳۸ نفر بهره بردار به صورت فصلی در این صنعت مشغول به کار هستند و چرخ این صنعت صادرات محور را در این استان به حرکت در می آورند.

جلیلی اظهارکرد: استان آذربایجان غربی به لحاظ داشتن منابع لایزال الهی و وجود مراتع و منابع غنی سرشار از شهد و گرده یکی ازقطب‌های پرورش زنبور عسل در سطح کشوربه شمار می رود.

وی ادامه داد: آذربایجان غربی با تولید نزدیک به ۲۱هزار و ۵۰۰ تن عسل، هم از نظر تعداد کلنی و هم از نظر میزان تولید عسل مقام نخست کشوری را به خود اختصاص داده است که میانگین تولید از کندوهای بومی ۵.۵ کیلوگرم وکندوهای مدرن ۱۷کیلوگرم می باشد که نسبت به سال گذشته از نظر تعداد کندو۱۴درصد واز نظر تعداد زنبوردار۹ درصد افزایش داشته است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت : با فرهنگ سازی وآموزش های تخصصی لازم در خصوص تولید سایر فرآورده های زنبورعسل براساس آمارگیری سال جاری ۳۸ هزار و ۲۸۲ کیلوگرم گرده گل، ۱۹ هزار و ۵۵۰ کیلوگرم بره موم ، ۴۵۶ هزار و ۶۳۴ کیلوگرم موم و۰.۳۶ گرم زهرتولید شده است.

وی همچنین با بیان اینکه این استان دارای یک اتحادیه قوی و فعال بنام اتحادیه تولید کنندگان عسل است، خاطر نشان کرد: آذربایجان غربی با ۱۵ تعاونی زنبور داری تحت پوشش در تهیه و توزیع نهاده های زنبورداری فعالیت چشم گیری را دارد و با وجود چهار کارخانه بسته بندی عسل به صورت مدرن و اتوماتیک در شهرستا ن های ارومیه، خوی و مهاباد و نیز با داشتن ۸ کارگاه بسته بندی عسل در شهرستان های ارومیه، خوی، سلماس و اشنویه در فراوری و صنایع تبدیلی این محصول نیز فعالیت دارد.

جلیلی افزود: از پتانسیلها و توانمندی های این استان در بخش زنبورداری می توان به تولید سایر فرآورده های زنبور عسل از جمله ژل رویال،بره موم،موم، گرده و زهر زنبور عسل اشاره کرد.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد