اقدام تلافی‌جویانه ایران در برابر شهادت سردار سلیمانی می‌تواند به شکل یک پاسخ سریع علیه متحدان و سرمایه‌های آمریکا باشد، ولی پاسخ بزرگتر ایران احتمالاً دقیق تر محاسبه می شود و جلوی یک درگیری مستقیم را می‌گیرد.
۱۴ دی ۱۳۹۸ – ۰۹:۴۴ اقتصادی اقتصاد جهان نظرات
پیش بینی وضعیت بازار نفت با تشدید تنش‌ها در خاورماینه
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، حمله هوایی آمریکا به یک فرمانده ارشد نظامی ایران در روز جمعه ترس از افزایش درگیری در خاورمیانه را بالا برد که می‌تواند به عرضه نفت در این منطقه آسیب برساند.

پس از شهادت سردار قاسم سلیمانی در حمله هوایی آمریکا در بغداد، ایران قول انتقام داده است. در اینجا به پیش بینی تحلیل گران از عکس العمل بازار می پردازیم:

اول هنسن، سرپرست استراتژی کالا در بانک ساکسو:

– حمله آمریکا به قلب فرماندهی ایران نشان‌دهنده افزایش درگیری هاست، ولی افزایش قیمتی که امروز برای نفت شاهد بودیم بر خلاف حمله به آرامکو تحت تاثیر اختلال در عرضه نفت نبوده است.

– افزایش قیمتی که نتیجه مختل شدن عرضه نفت باشد، پس از ثبات شرایط به شدت سقوط می کند.

بانک سرمایه گذاری یو بی اس

– وقتی نه ایران و نه آمریکا علاقه‌ای برای افزایش درگیری ندارند، هیچ کس نمی داند ایران کی و چگونه پاسخ خواهد داد. با توجه به این خطرات، بازارها از ترس افزایش احتمالی تنش ها شاهد افزایش قیمت بوده اند.

– به نظر ما احتمال حمله های جدید به نفتکش ها و تاسیسات انرژی در منطقه بیشتر از بسته شدن تنگه هرمز است چون خود جمهوری اسلامی هم برای صادرات نفت خود متکی به این تنگه است.

جیم ریتربوش رئیس موسسه ریتربوش اند آسوشیتس

– درگیری های خاورمیانه در زمانی افزایش می یابد که عرضه نفت به خاطر قرارداد کاهش تولید اوپک و پیش بینی افزایش تقاضای نفت در نتیجه مرحله اول قرارداد تجاری پایین آمده است.

– افزایش ظرفیت مازاد تولید در عربستان می‌تواند از عرضه نفت در صورت مختل شدن آن حمایت کند.

پال شلدون، تحلیلگر ارشد خطرات ژئوپلیتیکی در اس پی گلوبال پلتس

– احتمال درگیری وسیع زیر ۵۰ درصد است ولی خطراتی وجود دارد.

– اقدام تلافی‌جویانه ایران می‌تواند به شکل یک پاسخ سریع علیه متحدان و سرمایه‌های آمریکا باشد، ولی پاسخ بزرگتر ایران احتمالاً دقیق تر محاسبه می شود و جلوی یک درگیری مستقیم را می‌گیرد.

اندی لیپو، رئیس شرکت لیپو اویل

– بازار نفت سعی می کند احتمال اختلال در عرضه نفت را بررسی کند. ایران که همین حالا هم صادرات نفت آن به پایین ترین حد رسیده است، در زمینه صادرات نفت خام چیزی برای از دست دادن ندارد.

ادوارد مایا تحلیلگر ارشد بازار در اواندا

– قیمت نفت از ترس افزایش درگیری ها در خاورمیانه که در آخر منتهی به یک جنگ می‌شود افزایش می یابد.

– حمله به یک فرمانده ارشد ایرانی تنها آغاز پاسخ هایی است که بازار را تحت تاثیر قرار می دهد.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد