معاون مدیرکل دفتر توسعه صادرات معاونت بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی ایران تا سال ۲۰۱۵ میلادی از نظر صادرات سیب درختی در رتبه بیست و یکم جهان قرار داشت.

عباس پاکپور در جلسه زنجیره توسعه صادرات سیب ملی ایران در ارومیه افزود: میزان صادرات سیب درختی کشور در این سال حدود ۳۵۳ هزار تن بوده است.

وی بیان کرد: سیب ایران در سال ۲۰۱۶ به مقصد کشورهای عراق، افغانستان، پاکستان، ترکمنستان، امارات متحده عربی، هند، روسیه، کویت، عمان و بحرین صادر شده است.

وی با اشاره به اینکه صادرات ایران در این سال از نظر ارزشی زیر میانگین جهانی بوده و رتبه چهاردهم را به خود اختصاص داده است، بیان کرد: قیمت سیب ایران از نظر ارزشی ۲۷ درصد کمتر از میانگین جهانی بوده و این موضوع نیازمند آسیب شناسی است.

مدیرکل دفتر توسعه صادرات معاونت بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی نیز در این نشست گفت: تشکیل زنجیره های بخش کشاورزی منجر به اشتغال و ارزش افزوده بیشتر می شود و کاهش ضایعات محصولات کشاورزی را در پی دارد.

شاهرخ شجری افزود: همچنین با ایجاد زنجیره ها از رقابت منفی بین تولید کنندگان و صادرکنندگان خرد که به اقتصاد کشور آسیب می زند، جلوگیری می شود و مجموع این اتفاق ها باعث می شود تا نقش بخش کشاورزی به صورت بسیار مطلوبی خود را نشان دهد.

وی بیان کرد: در این راستا سعی شده که هشت کارگروه محصولی در سطح وزارت جهاد کشاورزی تشکیل شود که شامل زنجیره سیب، خرما، کشمش، زعفران و محصولات گلخانه ای است.

شجری اضافه کرد: مدل های مختلفی در زنجیره سیب مطالعه و تجربیه های متعددی بررسی شده است و با استفاده از این رویکردها مدلی ارائه شده که اجرای آن به زودی در کشور آغاز می شود.

وی اضافه کرد: در این اقدام سه استان برتر در تولید سیب درختی از جمله آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و تهران انتخاب شدند و سایر استان ها نیز در آینده به این زنجیره اضافه می شود.

شجری بیان کرد: استان ها هم اکنون لیست هیات موسس زنجیره توسعه صادرات سیب ملی ایران را اعلام کرده اند و پیش نویس آئین نامه آن نیز آماده سازی شده است.

رئیس جهاد کشاورزی آذربایجان غربی نیز در این نشست گفت: ۳۸ درصد از سیب درختی کشور در آذربایجان غربی و اغلب آن در شهرستان ارومیه تولید می شود.

اسمعیل کریم زاده افزود: بیشتر مساحت باغ های سیب درختی کشور متعلق به آذربایجان غربی است و این استان چهار درصد اراضی کشاورزی، چهار درصد جمعیت و ۶ درصد تولید کشاورزی کشور را برعهده دارد.

رئیس جهاد کشاورزی آذربایجان غربی ادامه داد: میزان تولیدات کشاورزی استان سال قبل ۶.۲ میلون تن بوده و ۴۶ نوع محصول در استان کاشت و برداشت شده است.

وی گفت: آذربایجان غربی در تولید سیب، چغندر قند و عسل دارای رتبه اول کشور است.

کریم زاده افزود: مرز ارتباطی با کشورهای منطقه از توانمندی های استان است و با اساتفده از این ظرفیت می توان محصولات کشاورزی را به سرعت به خارج از کشور صادر کرد.

 ایران سالانه ۳.۵ میلیون تن سیب درختی تولید می کند و اغلب تولید کشور که حدود ۷۰ درصد است به کشورهای عراق، افعانستان و پاکستان صادر می شود.

صادرات سیب درختی ایران به کشورهای آسیایی و حوزه خلیج فارس بسیار ضعیف است که نیازمند تلاش تولید کنندگان و صادرکنندگان کشور در راستای تسخیر بازارهای این کشورهاست.

هم اکنون ۱۵ درصد صادرات سیب جهان متعلق به چین با یک میلیون و ۳۲۳ هزار تن، رتبه دوم ایتالیا با یک میلیون و ۴۹ هزار تن، رتبه سوم لهستان با یک میلیون و ۹ هزار تن، رتبه چهارم آمریکا با ۷۷۷ هزار تن، رتبه پنجم شیلی با ۷۶۴ هزار تن، رتبه ششم فرانسه با ۵۷۲ هزار تن، رتبه هفتم آفریقای جنوبی با ۵۱۰ هزار تن، رتبه هشتم نیوزیلند با ۳۸۱ هزار تن و رتبه نهم متعلق به ایران با ۳۵۳ هزار تن صادرات سیب درختی است.

سهم ایران از بازار صادرات سیب درختی فقط ۴ درصد است.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد