افرادی که اکنون دارای مبلغ ۵ تا ۶ میلیون هستند می‌توانند در صنعت پرورش بلدرچین ورود کنند و خیلی منتظر مشاغل کارمندی نباشند. با سرمایه حدود ۵ میلیون تومان می‌توان حدود ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ بلدرچین تولید کرد.
پایگاه خبری ریشه: وقتی صحبت از اشتغال می‌شود همه بر این باور هستند که باید در شرکت یا سازمانی استخدام شوند و ماهانه حقوق مشخصی را دریافت کنند اما برخی افراد با ایده‌های تازه، خارج از بحث کارمندی فعالیت و درآمد خود را تضمین می‌کنند. پرورش بلدرچین مدتی است به یک فعالیت اقتصادی سودآور در کشور تبدیل شده و افراد زیادی به این صنعت کوچک وارد می‌شوند اما متاسفانه به دلیل نداشتن تخصص کافی و یا ماهر نبودن در بخش فروش نمی‌توانند این راه را ادامه دهند. برخی دیگر با تفکرات و ایده‌های تازه در بحث پرورش بلدرچین نه تنها کار خود را تضمین می‌کنند بلکه برای افراد دیگر نیز اشتغالزایی می‌کنند.

گوشت بلدرچین از جمله منابع پروتئینی است که آرام‌آرام جای خود را در سفره‌های ایرانی بازمی‌کند و تولید آن در کشور روزبه‌روز افزایش می‌یابد. ویژگی‌های استثنایی بلدرچین و سودآوری تولید آن موجب جلب توجه پرورش‌دهندگان طیور شده است. یکی دیگر از موضوعاتی که مورد توجه تولیدکنندگان این صنعت قرار گرفته، امکانات اندکی است که باید برای شروع کار در اختیار داشته باشند. عجیب است که برای ایجاد یک شغل تنها به یک اتاق ۱۲ متری آن هم با شرایط معمولی نیاز است و در همین فضای کوچک حدود ۱۰۰۰ قطعه بلدرچین می‌توان پرورش داد. خارج از بحث سودآوری، پرورش بلدرچین در حال تبدیل شدن به یک صنعت بزرگ است، شغلی که می‌تواند افراد را از پشت میزنشینی رها کند. در این گزارش می‌خواهیم در مورد فعالیت شخصی برایتان بگوییم که همه جوانی خود را در این صنعت صرف کرده است.

کارآفرینی به جای کارمندی

شاید خیلی سخت باشد که یک جوان ۲۴ ساله به جای اینکه جویای کار در ادارات مختلف برای خود باشد به فکر ایجاد اشتغال بیفتد. محسن وفایی اکنون ۳۳ سال سن دارد و حدود ۹ سال است که به افراد مختلف راه‌های کسب درآمد را از صفر تا صد آموزش می‌دهد. وفایی یا ایجاد یک آموزشگاه پرورش بلدرچین با مجوز فنی و حرفه‌ای ماهانه حداقل ۱۲ نفر را آموزش می‌دهد. وی سالانه حدود ۱۰۰ نفر را در بحث اشتغالزایی در پرورش بلدرچین راهنمایی می‌کند و هر کدام از این افراد حداقل برای ۱۵ نفر اشتغالزایی می‌کنند.

او اکنون برای ۱۵ نفر به صورت مستقیم و حدود ۲۰ نفر به صورت غیر مستقیم اشتغالزایی کرده است. این جوان ۳۳ ساله ۹ سال پیش با سرمایه ۳۰ میلیون تومانی کار خود را آغاز کرد. پولی که سرمایه کلی وی بود و اگر نمی‌توانست در این صنعت موفق شود هیچ نداشت.

وفایی می‌گوید: به جای خرید خودرو به فکر ایجاد یک شغل برای خودم بودم و سعی کردم در این راه هر چه سختی است بپذیرم.

مشکل همیشگی وام!

یکی از مشکلاتی که همه تولیدکنندگان با آن مواجه هستند سود بالای تسهیلات است اما این جوان کارآفرین برای اینکه یک بار برای همیشه کار خود و فعالان اقتصادی دیگر را راحت کند با مسئولان استان مازندران ازجمله بسیج سازندگی مکاتباتی را انجام می‌دهد و تسهیلات را برای تولید از ۱۶ به ۳۰ میلیون تومان می‌رساند اما باز هم معتقد است که برای ایجاد شغل و افزایش تولید این تسهیلات باید بدون سود و قرض‌الحسنه باشد.

این جوان می‌گوید: با همان مبلغ ۳۰ میلیون تومان کار خودم را آغاز کردم و در کنار آن یک آموزشگاه پرورش بلدرچین تأسیس کردم. اما سال ۹۵ برای توسعه کارگاه خود نیاز به نقدینگی داشتم و نمی‌خواستم از سرمایه در گردش کارم استفاده کنم. به همین دلیل به بسیج سازندگی مراجعه کردم و درخواست ۲۰ میلیون تومان تسهیلات دادم که با آن موافقت و پرداخت شد.

وی می‌افزاید: با تسهیلاتی که از بسیج سازندگی دریافت کردم توانستم بخشی از کارگاه خود را گسترش دهم برای ۳ نفر شغل جدید ایجاد کنم.

سرمایه اندک برای پرورش بلدرچین

وفایی به افراد جویای کار توصیه کرد: افرادی که اکنون دارای مبلغ ۵ تا ۶ میلیون هستند می‌توانند در صنعت پرورش بلدرچین ورود کنند و خیلی منتظر مشاغل کارمندی نباشند. با سرمایه حدود ۵ میلیون تومان می‌توان حدود ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ بلدرچین تولید کرد. این تعداد به دلیل کم بودن فروش راحتی دارند و افرادی که قصد دارند وارد این صنعت شوند باید از همین تعداد کار خود را آغاز کنند.

پای صحبت تولیدکنندگان که می‌نشینید همیشه از کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش انتقاد می‌کنند اما محسن وفایی برخلاف تولیدکنندگان دیگر می‌گوید: ما یک مشکل بزرگ داریم که به بخش مالی مربوط نمی‌شود و بیشتر به بحث مجوزها و بروکراسی اداری مرتبط است. تنها حمایتی که از دولت می‌خواهیم این است که راه را برای تولید و پرورش بلدرچین هموار کند. اکنون این صنعت در استان مازندران نیاز به یک کشتارگاه تخصصی دارد که مجوز آن داده نمی‌شود. در حال حاضر تولیدکنندگان باید بلدرچین‌ها را با قیمت پایین به کشتارگاه تحویل دهند و آنها با قیمت بالاتر در بازار عرضه کنند. اگر کشتارگاه با شرایط قانونی توسط خود تولیدکنندگان اداره شود هم قیمت بلدرچین کاهش می‌یابد و هم تولیدکنندگان سود بیشتری خواهند برد.

این جوان کارآفرین می‌گوید: در اقتصاد مقاومتی تاکید شده که هزینه‌های تولید کاهش یابد اما متاسفانه برخی افراد در سازمان دامپزشکی مانع این کار می‌شوند و نقش واسطه را ایفا می‌کنند. در شرایط فعلی کشتارگاه برای بلدرچین در مازندران بسیار کم است و افراد تولیدکننده برای کشتار بلدرچین‌ها باید به استان‌های دیگر مراجعه کنند که همه اینها هزینه‌های تولید را افزایش می‌دهد. همچنین با این شرایط اصلاً تولید و ارسال بلدرچین زیر ۵ هزار قطعه سودی برای تولیدکننده ندارد. اگر بسته‌بندی و کشتار توسط تولیدکنندگان انجام شود این صنعت مشکل دیگری نخواهد داشت و می‌تواند به صورت مستقل روی پای خود بایستد.

وفایی به تشریح مشکل دیگری در این زمینه پرداخت و تصریح کرد: هزینه آگهی در بیلبوردهای شهرداری و همچنین شبکه‌های تلویزیونی استانی بسیار بالاست و این موضوع روی فروش محصولات ما بسیار تأثیر دارد. اگر این هزینه‌ها برای بخش تولید کاهش یابد قطعاً فروش تولیدکنندگان افزایش یافته و می‌توانند در سونامی بیکاری نقشی در ایجاد اشتغال داشته باشند.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد