الزام به درج شناسه برای کالاهای داخلی از اواسط دی ماه

دبیرکل فناوری اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق کالا گفت: بر اساس طرح مبارزه با قاچاق لوازم خانگی، شناسه بر روی کالا‌های داخلی از ۱۵ دی ماه و بر روی محصولات وارداتی از ۱۵ بهمن ماه نصب می‌شود.
حمیدرضا غزنوی، سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی درباره جزئیات طرح مبارزه با لوازم خانگی قاچاق گفت: ۸ گروه اصلی لوازم خانگی شامل تلویزیون، یخچال و فریزر، ماشین لباس شویی، ماشین ظرف شویی، جاروبرقی، پکیج و چرخ خیاطی نیازمند دریافت شناسه کالا هستند.

وی با بیان اینکه طبق ابلاغیه وزارت صنعت از اردیبهشت امسال تولیدکننده‌ها و بازاریان موظف شدند که بر روی همه کالا‌های موجود در انبارهایشان شناسه کالا نصب کنند، افزود: از آذر ماه نیز این دستورالعمل به کارخانه‌های تولیدی ابلاغ شد.

سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی گفت: بر این اساس کارخانه‌ها و تولیدکننده‌ها باید با مراجعه به سایت مربوطه تولیدات و اطلاعات محصولات خود را اظهار و از طریق این سامانه شناسه کالا دریافت و در نهایت برچسب ایران کد، شماره سریال، شناسه کالا و کد رهگیری را بر روی تمام کالا‌های تولیدی نصب کنند.

اطلاع از مشخصات کالا با شماره گیری #۷۷۷۷*۴*

سید مرتضی میری، رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی نیز با بیان اینکه از ابتدای برنامه ریزی برای طرح مقرر شد کالای ایرانی از مبادی تولید شناسه بخورد، گفت: نامه‌ای برای دریافت مهلت بیشتر در اجرای طرح به وزارت صنعت ارسال کرده‌ایم.

وی افزود: طی جلساتی که با سازمان قاچاق کالا و وزارت صنعت داشتیم، قرار شد طرح شناسه دار شدن کالا از تاریخ ۱۵ آذر تا ۵ دی ۹۸ اجرا شود و به فروشگاه‌ها اعلام شد که از این تاریخ به بعد از خرید کالا‌های بدون شناسه خودداری کنند.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی افزود: در صورتی که نتوانند به هر دلیلی شناسه را دریافت کنند، می‌توانند صورت این کالا‌ها را به طور محدود به اتحادیه‌های مربوطه اعلام کنند تا به سامانه اطلاع داده شود و کالا شناسه دار شوند.

وی ادامه داد: بر اساس این طرح، شناسه برای کالا‌های داخلی از محل تولید و برای کالا‌های وارداتی از گمرک بر روی کالا نصب می‌شود که با شماره گیری #۷۷۷۷*۴* تمام مشخصات کالا داده می‌شود.

وی با بیان اینکه کالای ایرانی قاچاق نیست و این طرح باید با اولویت کالا‌های خارجی آغاز می‌شد، گفت: طبق جلساتی که با وزارت صنعت و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز داشتیم مقرر شد کالا‌های خارجی در اولویت قرار داشته باشند.

میری با بیان اینکه اجرای این طرح تا ۱۵ دی ماه ممکن نیست، بیان کرد: در مدت زمان باقی مانده تا این تاریخ، کارخانه‌ها و فروشگاه‌ها آمادگی برای شناسه دار کردن کالا را ندارند.

وی افزود: با وزارت صنعت مکاتبه شده تا برای مدیریت بازار پیش‌بینی‌های لازم صورت گیرد و تولیدکنندگان متعهد شوند کالای مورد نیاز بازار را تامین کنند و بازار با مشکل مواجه نشود.

وی گفت: در صورتی که تولیدکنندگان نتوانند تمام نیاز بازار را تامین کنند باید با مدیریت هوشمند واردات، کسری بازار را تامین کنیم.

زمان شناسه دار کردن کالا‌ها از ۱۵ دی تمدید نخواهد شد

حمیدرضا دهقانی‌نیا، مدیرکل فناوری اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق کالا نیز با تاکید بر اینکه زمان ارائه شده برای شناسه دار کردن کالا‌ها از ۱۵ دی تمدید نخواهد شد، گفت: البته این زمان متعلق به کالا‌های ساخت داخل است و کالا‌های وارداتی نیز تا ۱۵ بهمن ماه مهلت دریافت کرده اند.

وی تاکید کرد: پس از ۱۵ بهمن ماه هر کالایی که شناسه نداشته باشد قاچاق محسوب می‌شود و ضبط خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق شبکه خبری خوشه نیوز محفوظ است