امسال بخرید، سال بعد پرداخت کنید!

جزئیات وام عید تا عید وزارت صمت؛ امسال بخرید، سال بعد پرداخت کنید!

۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات اعتباری برای طرح «عید تا عید» ازسوی وزارت صمت به اصناف شرکت‌کننده در جشنواره عید تا عید تعلق گرفته و مردم و کارمندان دولت می‌توانند کالاهای مورد نیاز خود را به‌صورت اعتباری تا سقف ۲۰ میلیون تومان از واحدهای صنفی و نمایشگاه‌ها خریداری کنند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی اتاق اصناف ایران به نقل از پایگاه خبری حیات؛ در جشنواره «عید تا عید» مردم خرید خود را در شب عید بدون دغدغه، با تخفیف و به‌صورت «پرداخت مدت‌دار» انجام می‌دهند. جشنواره عید تا عید توسط «اتاق اصناف ایران» و با نظارت وزارت صمت برای ایام پایانی امسال برگزار می‌شود و مردم باید برای خرید به اصناف منتخب مراجعه کنند. در این رابطه سوالاتی از سوی مردم مطرح می‌شود که در ادامه پاسخ داده خواهد شد؛

چگونه از اصناف منتخب خرید کنیم؟
در این جشنواره «اصناف منتخب» به مردم «اعتبار خرید» می‌دهند، یعنی مردم خرید خود را در شب عید بدون دغدغه، با تخفیف و به‌صورت «پرداخت مدت‌دار» انجام می‌دهند که بدون سود و بدون نیاز به ضامن است و پس از عید فطر در اوایل اردیبهشت پرداخت می‌کنند.

چه کسانی مشمول این طرح هستند؟
مبنای این طرح صرفاً اعتبارسنجی بانکی است؛ یعنی کسانی که چک برگشتی یا قسط معوق ندارند و کارکنان دولت یا شرکت‌های بزرگ نیز که گواهی کسر از حقوق داشته باشند، می‌توانند از این اعتبار شب عید استفاده کنند.

چقدر اعتبار برای این طرح اختصاص داده شد؟
طرح «عید تا عید» در مرحله اول با اتکا به تأمین مالی خود اصناف منتخب است که حاضر هستند بهای کالا را از مردم مدت‌دار بگیرند. در مرحله بعدی بانک‌ها وارد شده‌ و با کمترین سود ممکن کمک می‌کنند.

مردم به کجا مراجعه کنند؟
مردم برای خرید کالا در قالب جشنواره «عید تا عید» کافی‌ است برای درخواست، به سایت عیدتاعید به آدرس https://eidtaeid.ir/ مراجعه کنند تا راهنمایی شوند.

چه تعداد فروشگاه تاکنون به جشنواره «عید تا عید» پیوسته‌اند؟
تاکنون نزدیک به ۲۲ هزار متقاضی «فروش فوق‌العاده» ثبت‌نام کرده‌اند که بیشتر فروشگاه‌ها، مرتبط با اقلام شب عید از جمله لباس و کیف و کفش و آجیل و سایر مواد غذایی و لوازم خانگی هستند.

آیا خرید مدت‌دار منجر به ایجاد تورم می‌شود؟
این طرح علاوه بر اینکه منجر به تورم نمی‌شود، به مهار تورم نیز کمک می‌کند؛ زیرا اولاً روی این فروشگاه‌ها و نمایشگاه‌ها ازسوی وزارت صمت نظارت می‌شود و ثانیاً بخش عمده تسهیلات بانکی مرسوم، با پدیده انحراف منابع به سمت بازارهای غیرمولد و سفته بازی روانه می‌شوند؛ ولی در این طرح، نقدینگی مستقیما به هزینه‌های معیشتی مردم کمک می‌کند و وارد زنجیره تولید می‌شود. بنابراین این اعتبار، باعث افزایش قیمت تمام شده مصرف کننده و در نتیجه تورم نمی‌شود.

چه کالاهایی عرضه می‌شوند؟
تقریبا همه اصناف دارای پروانه کسب می‌توانند در طرح عید تا عید شرکت کنند و طبق وعده وزیر صمت، هر واحد صنفی که در این طرح حضور فعال‌تری داشته باشد، در آینده مورد حمایت وزارت صمت قرار خواهد گرفت و برای دریافت تسهیلات در اولویت خواهد بود. نکته قابل توجه آن است که همه فروشگاه‌هایی که در طرح ثبت‌نام می‌کنند موظف به ارائه کالاهای خود به‌صورت اعتباری هستند.
در این طرح قرار است اصناف با سود کمتر و البته تخفیف کالاهای خود را عرضه کنند. بر این اساس، انواع مختلف پوشاک، لوازم آرایشی و بهداشتی، کتاب و لوازم اداری، کیف و کفش، وسایل ورزشی، وسایل خانه و آشپزخانه، مبلمان، لوازم دیجیتال، طلا، آجیل و خشکبار و اجناس سوپرمارکتی و غیره در سایت عید تا عید لیست شده است و متقاضیان می‌توانند از میان لیست اصناف موجود از آنها خرید کنند.

منبع: اتاق اصناف ایران

بانک اطلاعات صنعتی 

شبکه حبری صنعت 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجرا شده توسط: همیار وردپرس