قائم مقام صندوق بیمه کشاورزی ایران گفت: در کشور ما ۸۰ محصول در ۱۵۵ مورد تحت پوشش بیمه‌ای قرار گرفته‌اند که تقریبا می‌توان گفت شامل تمام محصولات کشاورزی و دامی کشور می‌شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، ابراهیم حسن‌‌نژاد امروز در نشست خبری با بیان اینکه در حال حاضر در ایران بیمه کشاورزی مستقل از بیمه بازرگانی عمل می‌کند اظهار داشت: ۱۱۰ کشور در جهان وجود دارند که بیمه کشاورزی آنها مستقل از بیمه بازرگانی است و دلیل آن بالا بودن ظرفیت خطر در بخش کشاورزی است.

وی ادامه داد: بالا بودن ظرفیت خطر در بخش کشاورزی موجب شده که دولت‌ها بخش بیشتری از سهم بیمه را بر عهده می‌گیرند به طور مثال در آمریکا دولت این کشور ۶۰ درصد از سهم بیمه محصولات کشاورزی را خود پرداخت می‌کند همچنین در کشورهای اروپایی و کانادا شرایط به همین منوال است و بیشتر محصولات کشاورزی از پرداخت سهم بالایی از بیمه توسط دولت برخوردار هستند.

حسن نژاد با تاکید بر اینکه در کشور ما نیز دولت سهم بالایی از پرداخت بیمه به محصولات کشاورزی را دارد افزود: در محصولات استراتژیک مانند گندم، کلزا و طرح‌هایی مانند ماهی در قفس سهم دولت از بیمه بالای ۷۰ درصد است ضمن اینکه در بیمه تکمیلی و ترجیحی سهم ۴۰ درصدی را بر عهده دارد.

وی اضافه کرد: ما در بخش زراعت ۳۰ تا ۴۰ درصد، محصولات در باغبانی ۳۰ درصد، در صنعت طیور ۱۰۰ درصد، در دام ۱۰ تا ۱۵ درصد و بخش پرورش ماهی ۲ تا ۳ درصد از تولیدات را تحت پوشش بیمه قرار داده‌ایم.

به گفته حسن‌نژاد در کشور ما ۸۰ محصول در ۱۵۵ مورد تحت پوشش بیمه‌ای قرار گرفته‌اند که تقریبا می‌توان گفت شامل تمام محصولات کشاورزی و دامی کشور می‌شود.

قائم مقام صندوق بیمه کشاورزی ایران از امضای قرارداد با سازمان فضایی ایران برای رصد خسارات خبر داد و گفت: با امضای قرارداد با سازمان فضایی ایران از این پس رصد خسارات از طریق ماهواره انجام می‌شود که از دقت و سرعت بیشتری برخوردار است.

حسن‌نژاد یادآور شد: در سیل خوزستان نیز سازمان فضایی ایران به کمک صندوق بیمه کشاورزی آمد تا خسارات به درستی برآورد و پرداخت شود.

وی همچنین از بیمه یک میلیارد و ۱۰۰ قطعه طیور در کشور در سال گذشته خبر داد و گفت: میزان سهم  هر قطعه طیور گوشتی برای مرغداران به ۱۹ درصد کاهش داده‌ایم و در مقابل تعهد بیمه‌ای خود را در هنگام خسارت افزایش داده‌ تا تولیدکنندگان با آرامش بیشتری به بیمه تولید در این صنعت بپردازند.

حسن نژاد ادامه داد: این بیمه که شامل طیور می‌شود هر چه عامل بیماری و حادثه است را به طورکامل پوشش می‌دهد.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده برای اجباری ساختن بیمه دام سنگین اظهار کرد: در سال جاری بیمه اجباری دام سنگین را به مجلس برده‌ و تایید آن را گرفته‌ایم و در حال حاضر در حال تهیه دستورالعمل‌های مربوطه هستیم.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد