انعقاد تفاهم‌ نامه‌ای برای توسعه محصولات و خدمات دانش‌بنیان حوزه کشاورزی

بانک کشاورزی و معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری با هدف به‌کارگیری ظرفیت‌های بازار پول و سرمایه کشور برای رشد و توسعه محصولات و خدمات دانش‌بنیان، در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی، تفاهم‌نامه همکاری دوجانبه امضا کردند.
به گزارش ایسنا، به‌ منظور رشد و توسعه محصولات و خدمات دانش‌ بنیان تفاهم‌ نامه همکاری میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بانک کشاورزی امضاء شد که بنا بر این تفاهم‌ نامه پرداخت تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان و فناوری به‌ویژه در بخش کشاورزی و صنعت، از منابع بانک و یا منابع صندوق توسعه ملی یا سایر منابع، بر اساس ضوابط جاری بانک پرداخت می‌شود و همچنین ظرفیت دستورالعمل اجرایی بند خ ماده 4 آیین‌نامه تضامین معاملات دولتی، پس از انجام بررسی‌ های لازم به‌واسطه بانک استفاده خواهد شد.

بر اساس این گزارش، پرداخت تسهیلات به شرکت‌ های دانش‌ بنیان و فناور به‌ ویژه در بخش کشاورزی و صنعت از منابع بانک، صندوق توسعه ملی یا سایر منابع بر اساس مقررات جاری بانک، همکاری در تأسیس و توسعه فعالیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه، استفاده از پتانسیل‌ های شبکه هدایت سرمایه‌گذاری بانک کشاورزی برای ارتقای دانش و مهارت‌های کارآفرینان در حوزه‌ های تخصصی مالی و سرمایه‌ گذاری بخش کشاورزی، استفاده از ظرفیت‌ های متقابل پژوهش‌ های کاربردی در زمینه‌ های ایجاد و تقویت استارتاپ، فناوری مالی، طراحی مدل‌های کسب‌وکار اینترنتی در بخش کشاورزی و همکاری برای راه‌اندازی و تقویت سامانه تأمین مالی جمعی در مجموعه بانک کشاورزی ازجمله مفاد این تفاهم‌ نامه است.

همکاری در تأسیس و توسعه فعالیت صندوق‌‏های سرمایه‌ گذاری جسورانه از موضوعات دیگر این تفاهم‌ نامه است.

همچنین از پتانسیل‌ های شبکه هدایت سرمایه‌ گذاری بانک کشاورزی در جهت ارتقای دانش و مهارت‌های کارآفرینان در حوزه‌های تخصصی مالی و سرمایه‌گذاری بخش کشاورزی، استفاده می‌شود.

از سوی دیگر، ظرفیت‌های متقابل پژوهش‌ های کاربردی در زمینه‌ های ایجاد و تقویت استارتاپ (startup)، فناوری مالی (Financial technology) یا (Fin Tech) و طراحی مدل‌های کسب‌ وکار اینترنتی در بخش کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همچنین همکاری در جهت راه‌اندازی و تقویت سامانه تأمین مالی جمعی (Crowd funding) در مجموعه بانک کشاورزی از موضوعات این تفاهم‌نامه است.

روش اجرایی تفاهم‌ نامه

«شورای عالی هماهنگی» جهت نظارت بر اجرای تفاهم نامه با حضور عالی‌ترین مدیران طرفین تفاهم‌ نامه و به ریاست نماینده معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تشکیل می‌شود. هر یک از طرف‌ های تفاهم‌ نامه حداکثر تا 2 هفته پس از امضای تفاهم‌ نامه نماینده خود را به «شورای عالی هماهنگی» معرفی می‌کنند.

بر اساس این گزارش، مدت تفاهم‌ن امه از تاریخ امضاء به مدت دو سال تعیین می‌شود و با توافق طرفین قابل تمدید است.

منبع خبر: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق شبکه خبری خوشه نیوز محفوظ است