بازار نهاده های دامی تعریفی ندارد/ واردات اقلام علوفه ای با ارز آزاد دردسر جدید تولیدکنندگان

یک مقام مسوول گفت:بررسی بازار ارز و نهاده های دامی در روزهای قبل حاکی از شدت نوسانات و بی ثباتی بازار حوزه کشاورزی است.

مجید موافق قدیری رییس انجمن خوراک دام، طیور و آبزیان با انتقاد از بی ثباتی بازار نهاده های دامی در پی افزایش نرخ دلار اظهار کرد: بررسی بازار ارز و نهاده های دامی در روزهای قبل حاکی از شدت نوسانات و بی ثباتی بازار حوزه کشاورزی بوده است.

وی با اشاره به اینکه قیمت بسیاری از اقلام علوفه ای در روزهای گذشته با نوسانات شدیدی مواجه بوده است، افزود: این امر به معنای کاهش موقت ثبات دربازار نهاده های دامی و کشاورزی است.

به گفته قدیری، اخبار تحولات ارزی مهمترین عامل تاثیر گذار نوسانات اخیر بازارنهاده های دامی به شمار می رود.

رییس انجمن خوراک دام و طیور از افزایش 10 تا 20 درصدی قیمت اقلام وارداتی ذرت، جو و کنجاله سویا خبر داد و گفت: در روزهای اخیر قیمت ذرت داخلی نیز تحت تاثیر افزایش اقلام وارداتی شتاب صعودی گرفت.

این مقام مسوول ادامه داد: هر از چندگاهی در کشور شاهد وقوع بحث‌های داغ در توجیه شرایط نامساعد رقابتی در اقتصاد ، تولید و در نتیجه تصمیم برای تغییر ساختار و قوانین مرتبط اقتصادی در سازمان مربوطه هستیم.

وی با بیان اینکه در اکثر مواقع تصمیم گیری ها بدون مشورت بخش خصوصی و ریشه یابی مشکلات قبلی انجام می شود،گفت: براین اساس این تصمیم گیری های نوظهور و غیرکارشناسی هزینه‌های بسیاری برای کشور در بر دارد.

قدیری با اشاره به پیامدهای تغییر نرخ ارز مبادله ای به آزاد بیان کرد: در صورت یکسان سازی ارز و آزاد سازی بازار، بازنگری ها باید مبتنی بر نیازهای اساسی فعالان اقتصادی، مردم و کشور صورت گیرد چرا که هر از گاهی این تغییرات به سبب ناهماهنگی دستگاه های اجرایی در عناوین مختلف بروز می‌کند.

افزایش قیمت تمام شده دامداران با واردات کنجاله سویا با ارز آزاد

این مقام مسوول با اشاره به تاثیرات تبدیل نرخ مبادله ای نهاده های دامی به آزاد یادآورشد: افزایش قیمت کنجاله سویا بر قیمت تمام شده مرغ زنده ، جوجه یکروزه گوشتی ،تخم مرغ و شیر تاثیر گذار خواهد بود.

به گفته وی تاثیر افزایش قیمت کنجاله سویا وارداتی با ارز آزاد بر مرغ زنده از 2.6 به 3.8 ،تخم مرغ از 2.6 به 3.9 ، جوجه یکروزه گوشتی از 1.2 به 1.8 و شیر از 1 تا 3 درصد رسیده است.

رییس انجمن خوراک دام، طیور و آبزیان ادامه داد: سالانه ١٠٠٠ میلیارد تومان از مالیات عوارض صادرات دانه سویا برزیل و آژانتین به مصرف کننده ایرانی به مبلغ ٥٠٠ میلیارد تومان به صنعت طیور تحمیل می شود.

وی با بیان اینکه برزیل ٨ تا ١٢، آرژانتین٣٠ و اکراین ١٤ درصد از عوارض برای صادرات دانه سویا وضع کرده است، افزود: صادرات روغن و کنجاله سویا عوارض ندارد که این امر بدان معناست که خام فروشی در این کشورها جهت صادرات مشمول عوارض است که به دلیل واردات این اقلام از این کشورها، مصرف کننده ایرانی باید بهای آن را بپردازد./

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق شبکه خبری خوشه نیوز محفوظ است