با استفاده از نهال‌های گواهی شده، تولید محصولات باغی به نرخ ۳۰ درصد افزایش یافت.

معاون امور باغبانی جهاد کشاورزی اظهار کرد: استفاده از نهال گواهی شده همراه با تقویت اقدامات ترویجی، آموزشی و دانش‌افزایی باغداران و مروجان کشور، باعث افزایش ۳۰ درصدی تولید محصولات باغی در کشور می‌شود.

به گزارش بازار از وزارت جهاد کشاورزی، محمدمهدی برومندی افزود: یکی از ارکان اساسی در باغداری برای تولید تجاری میوه، استفاده از نهال مرغوب، سالم و قوی است که رسیدن به این هدف نیازمند فرهنگ‌سازی است.

وی با تاکید بر این موضوع که استفاده از نهال سالم و استاندار می‌تواند زمینه بهره‌وری باغات و افزایش بیش از ۳۰ درصدی تولید را در پی داشته باشد، اظهارداشت: برای دستیابی به اهداف طرح های ارتقای باغات درجه سه و دو به باغات درجه یک و مدرن و همچنین احداث باغات جدید و برای رفع نقایصی نظیر عملکرد پایین، عدم کشت ارقام مناسب با نیاز فعلی بازار، تولید محصول با ضایعات زیاد (میوه‌های بدون کیفیت)، دوره بلوغ رویشی طولانی (۳ تا ۵ سال) تولید نهال گواهی شده در دستور کار این معاونت قرار دارد.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: سال گذشته ظرفیت تولید ۶.۵ میلیون نهال گواهی شده در کشور وجود داشت که بنابر تقاضای بازار و عدم آشنایی باغداران با مزایای این نهال، تنها ۶۵۰ هزار نهال گواهی شده با لیبل آبی تولید و توزیع شده است.

برومندی با اشاره به این که نهال گواهی شده برای رفع کاستی‌های باغداری کشور با بکارگیری روش‌های فناورانه تولید می‌شود، گفت: در تولید این نوع نهال، سالم‌سازی و اصالت ژنتیکی از اهمیت بالایی برخوردار است که توسط زنجیره تولید نهال گواهی شده زیر نظر موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال انجام می‌شود.

اخبار کشاورزی

اخبار صنعتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق شبکه خبری خوشه نیوز محفوظ است