بشر مهم‌ترین عامل تغییر اقلیم است

کارشناس مسئول بهداشت محیط معاونت بهداشت و درمان دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان، گفت: بشر مهم‌ترین عامل تغییر اقلیم است.

جمال ناصحی‌فر در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه امروزه تغییرات اقلیمی با توجه به تغییرات سبک زندگی دست‌خوش تغییر و تحول شده است، اظهار کرد: بشر از زمان‌های گذشته با تخریب و دخالت در نظام طبیعت سبب تغییرات اقلیمی شده که تغییرات اقلیمی شامل گرم‌ شدن زمین و ذوب شده یخ‌های قطبی است که این تغییرات تحت تاثیر عملکرد انسان‌ها به‌وجود آمده است.

این مسئول تصریح کرد: هم‌اکنون بخشی از بیماری‌های واگیردار تا حدودی مهار شده و امروز بیماری‌های غیرواگیر که سبب جان باختن افراد شده، رواج بیشتری دارد. مانند بیماری‌های قلبی و عروقی که تحت تاثیر عملکرد ناصحیح بشر به علت تغییرات در نوع تغذیه، بی‌تحرکی، سبک زندگی و ماشینی شدن روز به‌روز افزایش پیدا کرده و چالشی در دنیا است.

ناصحی‌فر با اشاره به اینکه همه ارگان‌ها باید بحث سلامت جامعه را در اولویت کار خود قرار دهند، بیان کرد: در بعضی دستگاه‌ها به دلیل وجود مشکلات اقتصادی، بیکاری و غیره، اغلب مسائل بهداشتی و بهداشت محیط در اولویت امور قرار ندارد و این در حالی است که این دستگاه‌ها باید مسائل بهداشتی و سلامت را در اولویت کار خود قرار دهند.

کارشناس مسئول بهداشت محیط معاونت بهداشت و درمان دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان در رابطه با پسماند زباله‌ها نیز افزود: مدیریت پسماند یکی از چالش‌های جهانی به‌شمار می‌رود. اولویت اول در این زمینه کم تولید کردن زباله و نگاه دلسوزانه مسئولان است. مردم نیز باید در مبدا تفکیک زباله کنند تا نقش موثری در مدیریت پسماند و فاضلاب داشته باشیم.

وی با اشاره به سوء‌استفاده برخی از باغبانان در آبیاری محصولات کشاورزی با آب فاضلاب، اظهار کرد: برخی از فاضلاب‌ها به باغ‌های جنوب شهر می‌رود که برخی افراد سودجو از این آب برای آبیاری محصولات کشاورزی مانند سبزیجات استفاده می‌کنند که سبب آلوده شدن این محصولات می‌شود.

به گزارش ایسنا، چهارم مهرماه (۲۶ سپتامبر) مصادف با روز جهانی بهداشت محیط است که شعار امسال روز جهانی بهداشت محیط، “چالش‌های تغییر اقلیم؛ زمان یکپارچگی اقدامات بهداشت محیط در سطح جهانی” است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق شبکه خبری خوشه نیوز محفوظ است