تداوم روند صعودی شاخص های بورسی جهان

افزایش امیدواری ها به حل و فصل مناقشات تجاری باعث تداوم روند صعودی شاخص های بورسی جهان شد.

به نقل از رویترز، معاملات روز سه شنبه بازارهای سهام جهان به مانند روزهای قبل کاملا تحت تاثیر اخبار مربوط به حوزه چگونگی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و جنگ تجاری بین چین و آمریکا قرار گرفت: جرمی کوربین- رهبر حزب کارگر- وعده داده است که در صورت پیروزی در انتخابات یک همه پرسی مجدد در خصوص برگزیت برگزار خواهد کرد اما بوریس جانسون- رهبر حزب حاکم محافظه کار- در موضع گیری کاملا متضادی گفته است که در صورت انتخاب مجدد، انگلیس را سی و یکم ژانویه از اتحادیه اروپا خارج خواهد کرد.

مساله برگزیت که در دو سال اخیر به اصلی ترین عامل محرک بازارهای بورس و ارز اروپا تبدیل شده است با وجود چندین مرتبه تمدید مهلت خروج و توافقات اولیه به نتیجه‌ای نرسیده است. نتایج نظرسنجی ها نشان می دهد محافظه کاران طرفدار خروج با توافق از حزب کارگر طرفدار برگزاری رفراندوم مجدد با اختلاف اندکی پیش هستند هر چند که احتمالا رای کافی برای تشکیل دولت را نخواهند داشت.

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص‌ها عملکرد مثبتی داشتند تا جایی که شاخص “فوتسی ۱۰۰” بورس لندن با جهش ۰.۹۵ درصدی تا ۷۳۹۶.۲۹ واحد بالا رفت، شاخص “کک ۴۰” بورس پاریس با افزایش ۰.۵۴ درصدی در سطح ۵۹۲۴.۸۶  واحد بسته شد و شاخص “دکس ۳۰” بورس فرانکفورت در آلمان با صعود ۰.۶۳ درصدی و ایستادن در سطح ۱۳ هزار و ۲۴۶.۶۵واحدی به کار خود خاتمه داد. در مادرید شاخص “ایبکس ۳۵” ۰.۷ درصد بالا رفت و به ۹۳۱۹.۹۰  واحد رسید.

در حوزه جنگ تجاری نیز رابرت اوبرایان- مشاور امنیت ملی آمریکا- گفته است حصول توافق تجاری با چین تا پایان سال ممکن است اما در عین حال هشدار داد که واشنگتن چشمش را به روی آن چه در هنگ کنگ می‌گذرد نخواهد بست.

شان اولیور- مدیر بخش سرمایه گذاری در موسسه ” ای ام پی کپیتال اینوستمنت”- گفت: بازارها به دنبال اتفاقات مهم تر و بزرگ‌تری در جریان جنگ تجاری هستند. جنگ تجاری اکنون به مهم ترین عامل تعیین مسیر بازارهای مالی تبدیل شده است و وقتی از دست ریسک های ژئوپلتیکی راحت شویم احتمالا شاهد یک روند صعودی قدرتمند خواهیم بود.

در وال استریت، همه شاخص‌ها صعودی بودند تا جایی که شاخص “داوجونز ایدانستریال اوریج”  با ۰.۶۸ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۸هزار و ۶۶.۴۷ واحد بسته شد، شاخص “اس اند پی ۵۰۰” با ۰.۷۵ درصد افزایش تا سطح ۳۱۳۳.۶۴ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی ” نزدک کامپوزیت” با افزایش ۱.۳۲درصدی در سطح ۷۶۳۲.۴۹واحدی بسته شد.

از سوی دیگر در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص “نیک کی ۲۲۵” بورس توکیو ژاپن با افزایش ۰.۵۸ درصدی تا سطح ۲۳ هزار و ۴۲۸.۸۱  واحدی بالا رفت، شاخص ” هانگ سنگ” بورس هنگ کنگ با کاهش ۰.۰۳ درصدی به ۲۶هزار و ۹۸۳.۲۳  واحد رسید.

در چین شاخص ” شانگ‌های  کامپوزیت ” با افزایش ۰.۱۶ درصدی در سطح ۳۸۸۴.۵۱  واحد بسته شد. در استرالیا شاخص “اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰” بورس سیدنی با ۰.۸۳ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۶۷۸۷.۵۰ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص ” تاپیکس” ژاپن صعودی بود.

جان هرمان، مدیر بخش نرخ بهره در موسسه ” میتسوبیشی سکیوریتیز” گفت: شاهد کاهش حجم تولیدات در سراسر جهان هستیم. فکر نمی‌کنم در زمینه جنگ تجاری بین و آمریکا و چین نیز شاهد مذاکره ای جدی برای پایان دادن به این وضعیت تا انتخابات ریاست جمهوری سال آینده آمریکا باشیم.

در بازار طلای سیاه، هر بشکه نفت ” وست تگزاس اینتر مدیت” با ۰.۰۵  درصد کاهش به ۵۷.۹۷  دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با افزایش ۰.۰۳  درصدی به ازای ۶۳.۶۷ دلار در هر بشکه مبادله شد.

همچنین در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با کاهش ۰.۲۱ درصدی به ۱۴۵۵.۳۱  دلار رسید. هر اونس نقره با کاهش ۰.۲۹ درصدی به ازای ۱۶.۹۸ دلار مبادله شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجرا شده توسط: همیار وردپرس