مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: امسال ۸ میلیون و ۸۷۴ هزار تن گندم به ارزش ۱۱ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان از گندم‌ کاران کشور خریداری شد که باید گفت همچنان در تولید گندم خودکفا هستیم.

یزدان سیف در گفت‌ وگو با خبرگزاری فارس، در مورد آخرین آمار تولید گندم در سال زراعی ۹۵-۹۶ خاطرنشان کرد: خرید تضمینی گندم از اسفند سال ۹۵ آغاز و توسط ۱۴۰۰ مرکز خرید از کشاورزان تحویل گرفته شد که طبق آخرین آمار ۸ میلیون و ۸۷۴ هزار تن گندم به ارزش ۱۱ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان خریداری شده است.

وی با اشاره به اینکه مطالبات گندم‌ کاران طی چند روز گذشته به طور کامل تسویه شد، تصریح کرد: خوشبختانه از نظر نگهداری و ذخیره‌سازی گندم در شرایط مطلوب هم مشکلی نداریم، تا حدی که ۱۳ میلیون تن ظرفیت استاندارد سیلوهای ما است که با احتساب انبارهای روباز و مکانیزه ظرفیت به ۱۸ میلیون و ۱۱ هزار تن هم می‌رسد.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با تأکید بر اینکه امسال نیز مرز خودکفایی گندم را رد کرده‌ایم، تصریح کرد: بیشترین حجم تولید گندم مربوط به استان خوزستان با یک میلیون و ۳۵۰ هزار تن، استان گلستان یک میلیون و ۱۰۵ هزار تن، فارس ۹۰۰ هزار تن، کرمانشاه ۶۴۶ هزار تن و استان کردستان با ۵۲۵ هزار تن به ترتیب مقام‌های اول تا پنجم در تولید گندم در سال زراعی ۹۵-۹۶ را در کشور داشته است.

به گزارش خبرنگار فارس، طی دو سال گذشته با یک وقفه ۱۰ ساله مجدداً در کشور به خودکفایی در تولید گندم در راستای سیاست‌ های اقتصاد مقاومتی دست یافته‌ایم که این مهم با کاهش سطح زیر کشت گندم آبی و افزایش عملکرد رخ داده است. گندم به عنوان یکی از کالاهای استراتژیک و قوت غالب کشور محسوب می‌شود که در صورت نداشتن استراتژی ذخیره‌ سازی و تولید کشورهای ابرتولید کننده گندم از جمله روسیه و آمریکا به راحتی می‌توانند با سیاست جنگ اقتصادی با هر کشوری بازی کنند.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد