جزییات جدید از محموله ۱۲۶ هزارتنی ذرتهای آلوده نشان می‌دهد، ذرتهای آلوده به آفلاتوکسین توسط ۱۷ شرکت مختلف وارد کشور شده است.
جزییات تازه از ۱۷ شرکت وارد کننده ذرت آلوده به "افلاتوکسین"روز گذشته خبر توقیف و ممانعت از ترخیص ۱۲۶ هزار تن ذرت آلوده در حالی با انعکاس وسیعی در رسانه‌ها مواجه شد که تا کنون جزییاتی از نوع آلودگی و شرکتهای واردکننده ذرتهای آلوده منتشر نشده است.

اما بر اساس اطلاعات واصله ذرتهای آلوده توسط ۱۷ شرکت مختلف تا بازه زمانی انتهای تابستان سال جاری وارد منطقه ویژه بندر امام خمینی شده است. بر این اساس اگر اقدامات لازم برای ترخیص کالا تا ۴ ماه پس از ورود به محوطه گمرکی انجام نشود، بر مبنای قانون، کالا متروکه تلقی شده و باید در اختیار سازمان اموال تملیکی قرار گیرد این در حالی است که تا کنون این سازمان برای تعیین تکلیف ذرتهای آلوده اقدامی انجام نداده است.

شرکتهایی از قبیل “ر خ”- “ف” اقدام به واردات ذرتهای آلوده به قارچ افلاتوکسین از کشور برزیل کرده‌اند. گفتنی است، نمی‌توان گفت که کل محموله‌های ۱۷ شرکت آلوده به قارچ مذکور است و بر این اساس کل محموله برخی از این شرکتها آلوده بوده و در مورد چند شرکت نیز تنها بخشی از محموله با آلودگی قارچی مواجه بوده است.

یک مقام مسئول در خوزستان تاکید کرد، با توجه به حجم بالای محصول آلوده و همچنین قوانین بین المللی امکان مرجوع کردن کالا در حال حاضر فراهم نیست و برای خارج کردن ذرتهای آلوده باید تصمیمات دیگری اتخاذ شود.

وی با اشاره به اینکه اداره اموال تملیکی استان نیز معتقد است برای امحای این کالا مشکلاتی وجود دارد، گفت: اگر این کالای آلوده در زمین دفن شود ممکن است مردم محلی در خوش بینانه ترین حالت به صورت غیر سازمان دهی شده از آن استفاده کنند و از طرفی با توجه به تخمین حجم آلودگی محیطی فضای کافی برای امحا از طریق آتش زدن این کالا نیز وجود ندارد.

لازم به ذکر است، برای تخلیه محموله ۷۰ هزار تنی کالاهای اساسی معمولا به بازه زمانی دو هفته‌ای نیاز است و برای خروج از گمرک نیز یک ماه زمان و ۳۰۰۰ کامیون نیاز است و به همین علت بارگیری مجدد این کالا در کشتیهای فله‌بر نیز با چالش مواجه خواهد بود.

بر این اساس و با توجه به آنکه محموله ۲۲ هزار تنی ذرتهای آلوده که سه سال قبل وارد منطقه ویژه امام خمینی شده بود هنوز در انبارهای محوطه گمرکی باقی مانده است، لازم است مقامات ارشد دولتی برای تعیین تکلیف ذرتهای آلوده تصمیم گیری کنند. به عبارت دیگر با توجه به آنکه بعد از ۳ سال هنوز محموله ذرتهای آلوده ۲۲ هزار تنی متعلق به شرکت “ر ” در انبارها باقی مانده، تعیین تکلیف محموله ۱۲۶ هزار تنی ذرتهای آلوده به قارچ آفلاتوکسین فرایند پیچیده تری به نظر می‌رسد.

گفتنی است، ظاهرا مسئولان استانی برای تعیین تکلیف ذرتهای آلوده جلسه مهمی را با محوریت استانداری برگزار خواهند کرد. هنوز مشخص نشده آلودگی در کشتیها به ذرت منتقل شده و یا از مبدا برزیل ذرتها آلوده بوده‌اند.

منبع خبر: خبرگزاری تسنیم
برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد