بخش خدمات با جذب ۳۴.۳ درصد از کل ۶۲۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات اعطایی بانک‌ها به بخش‌های مختلف، بیشترین میزان دریافت تسهیلات را در ۹ ماهه نخست امسال داشته است

 بانک مرکزی آمارهای مربوط به تسهیلات پرداختی طی ۹ ماهه نخست امسال را منتشر کرده که براساس آن بانک‌ها طی این مدت بیش از ۶۲۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات به بخش‌های کشاورزی، صنعت و معدن، مسکن و ساختمان، بازرگانی، خدمات و متفرقه پرداخت کرده‌اند که ۲۹٫۸ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیشتر است.

این تسهیلات در چارچوب اهداف ایجاد، تامین سرمایه در گردش، تعمیرات، توسعه، خرید کالای شخصی، خرید مسکن و سایر موارد به کسب‌وکارهای مختلف پرداخت شده است.

۵۴٫۵ درصد از کل تسهیلات ۶۲۶ هزار میلیارد تومانی بانک‌ها در این مدت، برای تامین سرمایه در گردش بنگاه‌های اقتصادی بوده و سهم این نوع از تسهیلات از رشد ۲۹٫۸ درصدی کل تسهیلات پرداختی برابر با ۱۱٫۶ درصد نسبت به سال گذشته بوده است.

در حالی که تسهیلات پرداختی بانک‌ها در قالب سرمایه در گردش در ۹ ماهه ۱۳۹۸ نسبت به سال قبل معادل ۱۹٫۷ درصد افزایش داشته ولی حدود ۴٫۶ واحد درصدی نسبت به کل تسهیلات در این مدت کاهش نشان می‌دهد.

آمارهای منتشر شده از سوی بانک مرکزی نشان می‌دهند که به طور متوسط به ازای هر فقره تسهیلات بانکی، مبلغ ۸۵٫۹ میلیون تومان پرداخت شده است. براین اساس بالاترین رقم متوسط تسهیلات به ازای هر فقره متعلق به بخش صنعت و معدن با میانگین ۶۹۰ میلیون تومان و پایین‌ترین رقم متوسط تسهیلات به ازای هر فقره نیز مربوط به بخش کشاورزی با حدود ۴۶ میلیون تومان بوده است.

بانک‌ها در ۱۰ ماهه نخست امسال در مجموع ۵۳٫۲۱۸ میلیارد تومان (معادل ۸٫۵) درصد در بخش کشاورزی، مبلغ ۱۹۰٫۴۳۶ میلیارد تومان در بخش صنعت و معدن (معادل ۳۰٫۴ درصد)، مبلغ ۴۶٫۱۳۹ میلیارد تومان در بخش مسکن و ساختمان (معادل ۷٫۴ درصد)، مبلغ ۱۲۰٫۹۳۳ میلیارد تومان (معادل ۱۹٫۳ درصد) در بخش بازرگانی، مبلغ ۲۱۵٫۱۱۰ میلیارد تومان (معادل ۳۴٫۳ درصد) در بخش خدمات و مبلغ ۴۳۲ میلیارد تومان در بخش متفرقه (معادل ۰٫۱ درصد) برای هفت هدف اعلام شده تسهیلات پرداخت کرده ‌اند.

این آمارها نشان می‌دهند که بانک‌ها در زمینه ایجاد کسب‌وکارها در بخش‌های کشاورزی، صنعت و معدن، مسکن و ساختمان، بازرگانی، خدمات و متفرقه در مجموع ۷۲٫۱۹۴ میلیارد تومان (سهم ۱۱٫۵ درصدی)، در زمینه تامین سرمایه در گردش ۳۴۰٫۸۳۵ میلیارد تومان (سهم ۵۴٫۴ درصدی)، در زمینه تعمیرات ۱۷٫۱۰۹ میلیارد تومان (سهم ۲٫۷ درصدی)، در زمینه توسعه کسب‌وکارها ۶۷٫۸۷۱ میلیارد تومان (سهم ۱۰٫۸ درصدی)، در زمینه خرید کالای شخصی ۷۵٫۸۳۲ میلیارد تومان (سهم ۱۲٫۱ درصدی)، در زمینه خرید مسکن ۱۹٫۴۸۸ میلیارد تومان (سهم ۳٫۱ درصدی) و در بخش سایر موارد ۳۲٫۹۳۹ میلیارد تومان (سهم ۵٫۳ درصدی) تسهیلات در ۱۰ ماهه نخست ۱۳۹۸ پرداخت کرده‌اند.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد