رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت که خرید توافقی برنج ارقام محلی شالیکاران استان شامل ‘ طارم صدری ‘ و ‘ طارم هاشمی ‘ با قیمت هر کیلوگرم ۹ هزار و ۱۰۰تومان از امروز چهارشنبه در استان آغاز شد.
دلاور حیدرپور روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود که شرکت غله و خدمات بازرگانی مازندران مباشر خرید این ارقام برنج است و هم اکنون کار خرید در سه شهر بابل ، فریدونکنار و نکا آغاز شده است.

وی با تاکید بر این که مراکز خرید ، برنج کشاورزان را به صورت مستقیم از آنان خریداری می کنند ، پیش بینی کرد که حدود ۱۵۰هزار تن برنج ارقام محلی طارم هاشمی و طارم محلی صدری در شالیکوبی های استان موجود باشد.

کشاورزان مازندران با زیر کشت بردن ۲۳۰ هزار هکتار شالیزاری در هر سال ، بیش از یک میلیون تن برنج سفید تولید می کنند که از این میزان بیش از ۷۰ درصد از نوع محلی است .
دولت دوازدهم پیش از این از اواسط دی ماه برای خروج بازار برنج مازندران از رکود با اعلام قیمت توافقی ، خرید سه رقم برنج پر محصول کشاورزان استان را آغاز کرده بود.

بر اساس آمار شرکت غله و خدمات بازرگانی مازندران ، از سیزدهم دی ماه سال جاری تا کنون بیش از ۱۵۰ هزار تن انواع برنج پر محصول کشاورزان استان شامل شیرودی ، ندا و نعمت با قیمت توافقی خریداری شده است .

شرکت غله به عنوان مباشر خرید هر کیلوگرم برنج پرمحصول شیرودی را با ۸ درصد شکستگی از قرار هر کیلو گرم ۵۴ هزار و ۵۰۰ریال ، برنج ارقام ندا و نعمت را هم هر کیلو گرم ۴۸ هزار و ۵۰۰ ریال خریداری می کند.

بر اساس اعلام اتحادیه شالیکوبی داران مازندران ، ۱۰ درصد از برنج های موجود در شالیکوبی ها استان در حال حاضر متعلق به تاجران و ۲۰ درصد نیز متعلق به خود کشاورزان است.

** خارج شدن بازار برنج مازندران از رکود
خرید توافقی ارقام محلی و بومی برنج مازندران در حالی آغاز شده است که دستکم در ۲ ماه گذشته بازار این نوع برنج تا حدودی با رکود مواجه بود.

هر چند میل و ذائقه مصرف کنندگان ایرانی به برنج ارقام محلی مازندران و گیلان سبب شده تا این محصول همیشه مشتریان خاص خود را داشته باشد ، اما اظهارات رسمی و رسانه ای در باره واردات بیش از یک میلیون تن برنج در پنج ماهه اول امسال باعث شده تا تقاضا در شالیکوبی های استان مازندران کم شده و عملا بخشی از تجار استان های دیگر کشور هم اقدام به خرید برنج نکنند و بازار را در وضعیت انتظار نگه دارند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران آغاز خرید توافقی برنج ارقام محلی را کمک بزرگ دیگر دولت دوازدهم به کشاورزان استان آن هم در آستانه کشت و کار این محصول راهبری ارزیابی کرد.

وی گفت : سیاست دولت تدبیر و امید در ممنوعیت واردات برنج خارجی به بازار همزمان با برداشت و منطقی و واقعی کردن مقدار مورد نیاز برنج برای واردات و حمایت ویژه از برنجکاری در ۲ استان مازندران و گیلان سبب شد تا شالیکاران استان های شمالی در دو سال گذشته از وضعیت بازار برنج راضی باشند.
حیدر پور تاکید کرد : امسال با احتساب مجموع کشت اول و دوم در شالیزراهای مازندران ، بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن شلتوک برداشت شد که حدود هشت درصد بیشتر از سال قبل بوده است.

کشاورزان مازندران به همراه کشاورزان استان گیلان ۸۰ درصد برنج کشور را تولید می کنند که از این میزان ۴۲ درصد مربوط به مازندران است .

برنج محلی طارم صدری ، هاشمی و دم سیاه به عنوان رقم های کم محصول کیفی زبانزد مردم کشور است و استقبال برای تولید و خرید این ارقام همواره وجود دارد.

روند کشت برنج در مازندران از اواسط اسفند هر سال با خیساندن بذر و خزانه گیری آغاز می شود و با انجام نشاء از اواسط فروردین ، از نیمه دوم تیرماه به مرحله برداشت می رسد.

منبع خبر: ایرنا
برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد