رئیس شورای تامین دام کشور گفت: ترافیک دام‌های سنگین در دامداری‌ها به مرز خطرناک رسیده است و بروز و شیوع سریع بیماری‌ها به دلیل ازدحام بالای دام‌ها اجتناب ناپذیر خواهد بود.

منصور پوریان در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی ایلنا با بیان اینکه تعداد دام‌های سنگین در هر متر مربع دامداری‌های کشور به بیش از حد استاندارد رسیده است، افزود: علاوه بر افزایش ازدحام، سن دام‌ها نیز بالا رفته و وزن آن‌ها رو به افزایش است.

وی ادامه داد: ترافیک دام در دامداری‌ها خطر آفرین است چراکه منجر به بروز و شیوع سریع بیماری می‌شود.

پوریان با تاکید بر اینکه ازدحام بالا زمینه بروز بیماری‌های همه گیر را فراهم می‌کند، افزود: افزایش جمعیت دام در دامداری موجب می‌شود تامین بهداشت و مدیریت سلامت دام‌ها سخت و زمینه بروز بیماری فراهم شود.

وی اضافه کرد: همچنین انتقال بیماری در ازدحام بالا سریع‌تر رخ می‌دهد و در مدت کوتاهی می‌تواند یک منطقه، یک استان و یا حتی سراسر کشور را درگیر کند.

پوریان با اشاره به آغاز فصل سرد احتمال بروز و شیوع بیماری‌ها با کاهش دما را بیشتر دانست.

وی یادآور شد: در سال ۹۵ تب برفکی خسارات سنگینی را به صنعت دام سنگین کشور وارد کرد، اگر در سال جاری این اتفاق بیفتد آسیب وارد شده جبران‌ناپذیر خواهد بود.

پوریان خواستار همت جدی مسئولان برای خروج دام‌های سنگین از کشور شد.

به گفته وی؛ دام‌های سنگین وزن ( با وزن بالای۵۰۰ کیلوگرم) در کشور مشتری ندارد، اما می‌توان آن‌ها را با قیمت مناسب به کشورهای همسایه صادر کرد تا ازدحام دام‌ها در دامداری‌ها کاهش یابد و از خطرهای ناشی از ترافیک دام جلوگیری شود.

رئیس شورای تامین دام کشور تاکید کرد که با توجه به آَغاز فصل زایش، دام‌های جدید جایگزین دام‌های صادراتی شده و بازار دچار افزایش قیمت و نوسان نخواهد شد.

پوریان قیمت خرید هر کیلوگرم دام سنگین از دامداران تا وزن ۴۰۰ کیلوگرم را ۲۶ تا ۲۷ هزار تومان و هر کیلوگرم دام با وزن بیش از ۵َ۰۰ کیلوگرم را ۲۴ تا ۲۵ کیلوگرم عنوان کرد.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد