دولت باید بتواند از صادرات نفت خام رها شود

یک اقتصاددان گفت: دولت باید بتواند از صادرات نفت خام رها شود که این موضوع را می توان هدف گذاری در سیاست‌های کلی دانست.

عبدالمجید شیخی اقتصاددان در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان ، با اشاره به تولید و صادرات برخی محصولات در ایران، گفت:  در بازار زعفران ما تولید کننده و صادر کننده این محصولات هستیم اما متاسفانه سلطه بازار دست اسپانیاست و این برای کشور فاجعه بار است.

او بیان کرد: باید بتوانیم چالش دلار و مشکلات مطرح شده در شرکت خصوصی و دولتی را حل کنیم چرا که در این صورت ما زیر چتر سلطه دلار خواهیم ماند. سلطه عام اگر برطرف شود نیاز به بازار متشکل ارزی، سامانه نیما و سامانه سنا نخواهیم داشت در این صورت می توان بازار را به حال خود رها کرد.

این اقتصاددان با اشاره به اینکه نبض بازار محصولات خام، عمدتا در اختیار کشور‌های غربی و سلطه گر است، گفت: کشور‌های غربی با ترفندهای مختلفی توانستند سفارش کالا را در بازارهای خود ثابت کنند و این گونه با استفاده از ابزار ذخیره سازی، حتی اگر وارد کننده یک کالا هم باشند، باز هم بر بازار آن سلطه دارند.


این اقتصاددان با اشاره به فروش نفت خام، گفت: ایران باید بتواند صادرات نفت خام را کاهش دهد و از جهتی بتواند فرآورده‌های نفتی را صادر کند، چرا که از این رو می تواند به بودجه کشور کمک شایانی کند و  ارزش افزوده و تولید ناخالص ملی کشور را افزایش دهد.

شیخی افزود: دولت باید بتواند از صادرات نفت خام رها شود که این موضوع را می توان هدف گذاری در سیاست‌های کلی دانست. این افتخار نیست که دولت اعلام می‌کند صادرات نفت خام خود را بیشتر خواهد کرد یا تحریم‌ها نتوانستند اثری بر کاهش صادرات نفت ایران بگذارد. حتی اگر چنین صحبتی از جانب دولت مطرح شده باشد به علت غفلت دولت در این موضوع است.

شیخی با تاکید بر اینکه باید در برابر قاچاقچیان کالا برخورد قضایی صورت گیرد، گفت: در شرایط کنونی برخورد قضائی محکمی با قاچاقچیان کالا و محتکران امری واجب است. برخورد جدی و محکم با چند قاچاقچی و محتکر دانه‌درشت، باعث می‌شود که رعب و وحشت در بین آنها افزایش یابد و بدین گونه می توان قاچاق کالا را تاحدودی کنترل کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق شبکه خبری خوشه نیوز محفوظ است