رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلات کشور: تولید تیلاپیا جلوی خروج ۴۰ میلیون دلار را گرفت

 

رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلات کشور گفت: با تولید ماهی تیلاپیا در ۴ استان غیرساحلی از خروج ۴۰ میلیون دلار ارز برای واردات فیله تیلاپیا گرفته شد و بنا داریم تا مولد میگو را هم خودمان تولد کنیم.

به گزارش خبرنگار کشاورزی خبرگزاری فارس، محمد پورکاظمی امروز در نشست خبری آخرین اقدامات انجام شده توسط موسسه تحقیقات علوم شیلات را تشریح کرد و گفت: این موسسه به عنوان یکی از قدیمی‌ترینمراکز تحقیقاتی کشور است که قدمتی صد ساله دارد و در بخشهای مختلف فناوری، پژوهش‌، نظارت، پایش،‌ذخایر ژنتیکی و ترویج انتقال‌ یافته‌ها فعال است.

پرورش در قفس ۴ نوع ماهی بومی کشور

وی پایش و رصد مستمر پرورش ماهی در قفس را در دریای جنوب و دریای خزر از اهداف مهم برشمرد و گفت: پرورش ماهی در قفس صنعت نوپایی است و تلاش ما این است که به تولید و پرورش ماهیان بومی کشور کمک کنیم. به عنوان مثال دوگونه ماهی «سوف» و ماهی «آزاد» در دریای خزر برای پرورش در قفس با مشارکت بخش خصوصی در دستور کار قرار گرفته و ماهی «سی‌باس و سوکلا» در آب‌های جنوب نیز برای پرورش مدنظر است.

تولید ۳ هزار جفت میگوی مولد

رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلات کشور همچنین به دستیابی تکنولوژی تکثیر ماهی سوبیتی و شانک اشاره کرد و افزود:۶۸ هزار قطعه از این ماهیان تولید و به بخش خصوصی داده شده است؛ همچنین ۳ هزار جفت میگوی مولد به‌گزین شده که عاری از بیماری‌های ژنتیکی است و از این طریق ۱۰ درصد از نیاز میگوی مولد کشور را تامین کرده که سرعت رشد مناسبی هم دارد و بنا داریم تا در سال ۹۷ ، ۳۰ تا ۴۰ درصد میگوی مولد را خودمان تولید کنیم و در درازمدت ۱۰۰ درصد مولد میگو در داخل کشور تهیه شود.

تولید تخم چشم زده قزل آلای رنگین کمان

پورکاظمی همچنین از تولید قزل‌آلای اس‌پی‌اف (رنگین‌کمان) در مرکز تنکابن با سرمایه‌گذاری ۳ هزار میلیارد تومان اشاره کرد و گفت: جمعیت پایه را از بین مراکزی که سازمان دامپزشکی تایید کرده بود و عاری از هرگونه بیماری بودند جمع‌آوری کردیم و به عنوان اولین مرکز پایلوت آن را در تنکابن راه‌اندازی کردیم که در کنار این تخم چشم‌زده و بچه‌ماهی بارور قزل‌آلای رنگین کمان را هم با سلامت بالا و دارای شناسنامه ژنتیکی به عنوان محصولی دانش‌بنیان عرضه کردیم.

اصلاح نژادی کپور، قزل آلا و میگوی وانامی

وی این را هم گفت که در سال ۹۷ هدف‌گذاری کرده‌ایم که سه گونه اقتصادی آبزیان اصلاح شود که یکی کپور معمولی است که ۵۰۰ هزار تخم چشم زده ماهی تاتار کپور را از مجارستان وارد کردیم پس از آن ماهی قزل‌الا است که با همکاری فائو و کارشناسان نروژی اصلاح آن در دستور کار قرار دارد و دیگر اصلاح نژاد میگوی وانامیاست که با استفاده از اساتید برجسته برزیلی که اصلاح نژاد ۸ کشور را تجربه دارند این کار هم در حال انجام است.

رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلات کشور همچنین از  استقرار ۲۸۵ ایستگاه برای رصد و پایش وضعیت ذخایر، آلودگی آب‌ها، بروز جنسی آبزیان و سایر موارد در آب‌های خلیج فارس، دریای عمان و دریای خزر خبر داد و گفت: این ایستگاه‌ها ۲۰۰ گونه آ‌بزیان را نمونه‌گیری کرده و پارامترهای آب ، رسوب، پلانکتون و آلاینده‌ها را بررسی می‌کنند و در چند سال اخیر سه شناور پژوهشی جدید در خوزستان و بوشهر افزوده شده که مجهز به اتاق آزمایشگاهی و آنالیزور هستند .

تولید تیلاپیا در ۴ استان غیرساحلی

پورکاظمی همچنین به تولید ماهی تیلاپیا در ۴ استان کشور اشاره کردو  گفت: ۴ استان غیرساحلی از جمله یزد، خراسان جنوبی، سمنان و قم که به اکوسیستم طبیعی و آبراه‌ها دسترسی ندارند پرورش این نوع ماهی را آغاز کرده‌اند که به ازای هر هکتار استخر پرورشی ۱۵۰ تا ۲۰۰ تا تیلاپیا برداشت می‌شود که پیش از این سالانه ۱۶ هزار تن فیله تیلاپیا ۴۰ میلیون دلار ارز از کشور خارج می‌کرد.

وی همچنین از تدوین طرحی برای استفاده از ماهی موتو، ساردین و فانوس ماهی در جنوب و ماهی کیلکا در شمال کشور که دارای فرآورده‌های ارزان‌ قیمت هستند خبر داد و گفت: بنا داریم تا از این گونه ماهی‌ها غذاهای متنوع و ارزان‌قیمتی برای سبد خانوار تهیه کنیم.

تولید داخلی سه واکسن آبزیان

رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلات کشور همچنین از تولید نرم‌افزار پایش بیماری لکه سفید میگو (وایت‌ اسپات) خبر داد و گفت: دستیابی به زیست فناوری پرورش ماهی سوف ایجاد ژن آ‌بزیان،‌همکاری با سرم‌سازی رازی برای تولید سه واکسن علیه بیماری ویروسی آبزیان و تولید خرچنگ دراز آب‌شیرین در مزارع پرورشی با همکاری بخش خصوصی از دیگر کارهای مهمی است که در این موسسه انجام شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجرا شده توسط: همیار وردپرس