راه‌اندازی بازار متشکل ارزی در هاله‌ای از ابهام

بازار متشکل ارزی که قرار بود ۲۱مرداد راه‌اندازی شود، با گذشت ۲ماه از موعد مذکور هنوز به نتیجه نرسیده و اگرچه ساختمان آن که در آتش‌سوزی دچار خسارت شد، بازسازی شده؛ اما خبری از آغاز بکار نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، راه‌اندازی بازار متشکل ارزی همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. بر اساس اعلام رسمی مدیرعامل این بازار، قرار بود که ۲۱ مردادماه و همزمان با عید قربان، این بازار به عنوان محلی برای تبادلات کلان ارزی کشور راه‌اندازی شود و بازار عمده‌فروشی ارز را شکل دهد تا بساط خرده‌فروشی‌های بی‌ضابطه را نیز در حاشیه خود جمع کند.

در واقع، بانک مرکزی بازار متشکل ارزی را طراحی کرده تا بتواند در قالب آن، بازار ارز را در سطح کلان ساماندهی کند و صرافی‌هایی را تحت بازار متشکل ارزی سامان دهد تا بتوانند به اندازه مبادلات واقعی خود، در بازار ارز نقش‌آفرینی کنند. اما از زمان اعلام ایجاد این بازار، بارها و بارها راه‌اندازی آن به تعویق افتاده و درست در زمانی که قرار بود این بازار به گام‌ نهایی راه‌اندازی نزدیک شود، ساختمان اصلی آن دچار حریق شد.

آنگونه که در خبرها آمده بود، بسیاری از تجهیزات خریداری شده برای استفاده در این ساختمان، در آتش‌سوزی اخیر از بین رفت و  آتش‌نشانان تنها توانستند سرورهای این بازار را از حریق نجات دهند.

یکماه از آتش سوزی مذکور گذشته و هنوز هم هیچ خبری از آغاز فعالیت بازار متشکل ارزی در دست نیست.

در این میان بانک مرکزی نیز استراتژی سکوت را در اطلاع‌رسانی‌های خود در پیش گرفته و معمولا اطلاعات را به صورت کانالیزه شده و در قالب‌های مشخصی از جمله صفحه شخصی رئیس کل بانک مرکزی در شبکه‌های اجتماعی یا کانال تلگرامی با اعضای محدود، اطلاع‌رسانی می‌کند.

 هنوز مشخص نیست راه‌اندازی بازار متشکل ارزی در چه مرحله‌ای قرار دارد. یک مقام دست اندرکار در راه‌اندازی این بازار در گفتگو با خبرنگار مهر می‌گوید: هنوز هم مشخص نیست که چه زمانی بازار متشکل ارزی کارهای خود را عملیاتی کرده و وارد فاز اجرایی می شود.

وی افزود: خسارت سنگینی به تجهیزات خریداری شده برای این بازار وارد شده و  خریداری مجدد این تجهیزات ممکن است هزینه گزافی داشته باشد که یا سهامداران یا مستقیما خود بانک مرکزی آن را تقبل کند.

محمود شکسته بند، مدیرعامل بازار متشکل ارزی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: کار بازسازی ساختمان بازار که دچار حریق شده بود، به تازگی به اتمام رسیده است.

با توجه به نقش بازار متشکل ارزی در تداوم ثبات بازار ارز ضروری است بانک مرکزی هرچه سریعتر نسبت به تکمیل اقدامات و فعال سازی این بازار اقدام کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجرا شده توسط: همیار وردپرس