عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه کشور ایران با ۱۵ کشور در منطقه همسایه است، ادامه داد: میزان واردات این کشورها در سال مبلغی بر ۱۳۰۰ میلیارد دلار است که متاسفانه سهم کشور ایران از این مبلغ حدود ۱۴ و نیم میلیارد است که این رقم بسیار ناچیز است.

به گزارش ایلنا، علی اکبری در مراسم گرامیداشت روز جهانی غذا در شیراز با بیان اینکه در حوزه غذا نتوانستیم موفق عمل کنیم، گفت: در حوزه غذا با توجه به سابقه تاریخی و کیفیت غذایی که داریم آن طور که باید و شاید نتوانستیم جایی پیدا کنیم.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به اینکه در سال گذشته نتوانستیم مدل آمایش مناسبی را برای کشاورزی و تولید محصولات در کل کشور ارائه دهیم، ادامه داد: سازمان تعاونی روستایی جهت حمایت از کشاورزان در سال گذشته حدود ۳۰ هزار تن از این قشر زحمتکش گوجه فرنگی خریداری کرد که این اتفاق سبب شد قیمت گوجه افزایش پیدا کند و در نهایت در سال جاری شاهد هجوم کشاورزان به کشت گوجه بودیم.

وی با بیان اینکه در سال جاری جهت حمایت از کشاورزان سازمان تعاونی روستایی حدود ۳۶۰ هزار تن از کشاورزان گوجه خریداری کرده است، ادامه داد: عدم موازنه در تولید و مدیریت مصرف بیانگر این موضوع است که در بسیاری از موارد با واقعیت فاصله داریم.

وی ادامه داد: اگرچه تایلند برند غذا دارد اما ما متاسفانه تاکنون نتوانستیم با برندسازی و در بازار مصرف جهان حضور پیدا کنیم.

وی با اشاره به اینکه نیاز است تا یک بازنگری در فرآیند صادرات مواد غذایی داشته باشیم، ادامه داد: اگر خواستار رونق تجارت و ماندگاری در بازار هستیم باید مسائل مهمی را در نظر بگیریم.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد