شاخص‌های بورسی جهان سقوط کرد

کاهش امیدواری‌ها به حل و فصل مناقشات تجاری باعث ریزش بیشتر شاخص‌های بورسی جهان شد.

معاملات روز چهار شنبه بازارهای سهام جهان به مانند روزهای قبل کاملا تحت تاثیر اخبار مربوط به چگونگی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و جنگ تجاری بین چین و امریکا قرار گرفت: جرمی کوربین، رهبر حزب کارگروعده داده است که در صورت پیروزی در انتخابات یک همه پرسی مجدد در خصوص برگزیت برگزار خواهد کرد اما بوریس جانسون، رهبر حزب حاکم محافظه کار در موضع گیری کاملا متضادی گفته است که در صورت انتخاب مجدد، انگلیس را سی و یکم ژانویه از اتحادیه اروپا خارج خواهد کرد.

مسئله برگزیت که در دو سال اخیر به اصلی‌ترین عامل محرک بازارهای بورس و ارز اروپا تبدیل شده است با وجود چندین مرتبه تمدید مهلت خروج و توافقات اولیه به نتیجه‌ای نرسیده است. نتایج نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد محافظه کاران طرفدار خروج با توافق از حزب کارگر طرفدار برگزاری رفراندوم مجدد با اختلاف اندکی پیش هستند هر چند که احتمالا رای کافی برای تشکیل دولت را نخواهند داشت.

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص‌ها عملکرد بدی داشتند تا جایی که شاخص فوتسی ۱۰۰ بورس لندن با ریزش ۱.۷۵ درصدی تا ۷۱۵۸.۷۶ واحد پایین رفت، شاخص کک ۴۰ بورس پاریس با کاهش ۱.۰۳ درصدی در سطح ۵۷۲۷.۲۲ واحد بسته شد و شاخص دکس ۳۰ بورس فرانکفورت در آلمان با صعود ۰.۲۲ درصدی و ایستادن در سطح ۱۲ هزار و ۹۸۲.۲۸واحدی به کار خود خاتمه داد. در مادرید شاخص ایبکس ۳۵ ۰.۲۲ درصد پایین رفت و به ۹۱۳۵.۷۰ واحد رسید.

در حوزه جنگ تجاری نیز اخبار کاملا ناامیدکننده‌ای به گوش می‌رسد: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری امریکا گفته است این احتمال وجود دارد که رسیدن به فاز نخست توافق تجاری بین دو کشور به بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال آینده موکول شود. ترامپ که برای شرکت در نشست رهبران ناتو به لندن سفر کرده است، در جمع خبرنگاران گفت: من هیچ محدودیت زمانی مشخصی برای رسیدن به یک توافق ندارم. چینی‌ها می‌خواهند همین حالا به توافق برسیم، باید دید چه می‌شود.

شان اولیور، مدیر بخش سرمایه‌گذاری در موسسه ‌ای ام پی کپیتال اینوستمنت-گفت: به نظر نکته مهم سخنان ترامپ این بود که وی گفت عجله‌ای برای رسیدن به توافق ندارد و این مسئله می‌تواند روی محاسبات طرف چینی برای نیاز بیشتر امریکا به توافق تاثیر بگذارد.

در وال استریت، همه شاخص‌ها ریزشی بودند تا جایی که شاخص داوجونز ایدانستریال اوریج با ۱.۰۱ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۷هزار و ۵۰۲.۲۱ واحد بسته شد، شاخص اس‌اند پی ۵۰۰ با ۰.۶۶ درصد کاهش تا سطح ۳۰۹۳.۲۰ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی امریکا یعنی نزدک کامپوزیت با کاهش ۰.۵۵ درصدی در سطح ۸۵۲۰.۶۵ واحدی بسته شد.

از سوی دیگر در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص نیک کی ۲۲۵ بورس توکیو ژاپن با کاهش ۱.۰۵ درصدی تا سطح ۲۳ هزار و ۱۳۵.۲۳ واحدی پایین رفت، شاخص هانگ سنگ بورس هنگ کنگ با کاهش ۰.۹۹ درصدی به ۲۶هزار و ۱۳۰.۳۲ واحد رسید.

در چین شاخص شانگ‌های کامپوزیت با کاهش ۰.۱۹ درصدی در سطح ۳۸۴۳.۷۷ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص اس‌اند پی اس‌اند ایکس ۲۰۰ بورس سیدنی با ۱.۱۵ درصد کاهش و ایستادن در سطح ۶۶۰۶.۵۱ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص تاپیکس ژاپن نزولی بود.

جان هرمان، مدیر بخش نرخ بهره در موسسه میتسوبیشی سکیوریتیز گفت: شاهد کاهش حجم تولیدات در سراسر جهان هستیم. فکر نمی‌کنم در زمینه جنگ تجاری بین و امریکا و چین نیز شاهد مذاکره‌ای جدی برای پایان دادن به این وضعیت تا انتخابات ریاست جمهوری سال آینده امریکا باشیم.

در بازار طلای سیاه، هر بشکه نفت وست تگزاس اینتر مدیت با ۰.۸۲ درصد افزایش به ۵۶.۵۶ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با افزایش ۰.۸۹ درصدی به ازای ۶۱.۳۶ دلار در هر بشکه مبادله شد.

همچنین در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با افزایش ۰.۲۳ درصدی به ۱۴۸۱.۰۳ دلار رسید. هر اونس نقره با افزایش ۰.۱۳ درصدی به ازای ۱۷.۲۷ دلار مبادله شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجرا شده توسط: همیار وردپرس