صیادان گیلانی تورهای خود را در خزر پهن کردند

معاون صید و بنادر ماهی‌گیری اداره‌کل شیلات گیلان از آغاز صید ماهیان استخوانی در استان خبر داد.‌

اکبر ایلدرم روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: امروز همزمان با آغاز فصل صید ماهیان استخوانی از خزر ،  چهار هزار صیاد گیلانی عضو ۵۱ تعاونی صید ، تور خود را برای صید ماهیان استخوانی  در دریا پهن کردند.

وی با اشاره به اینکه امسال برای پایداری صید ۱۳۰ میلیون قطعه انواع ماهیان استخوانی و خاویاری در دریای خزر رهاسازی شد ،  اظهار کرد : برای امنیت و پاکسازی دریا هم سالانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار رشته دام های غیرمجاز جمع آوری می شود.

به گفته معاون صید و بنادر ماهی‌گیری اداره کل شیلات گیلان برای تقویت دریا ، شش و نیم میلیون بچه ماهی که حاصل تکثیر طبیعی با مشارکت جامعه صیادی استان است در دریا رها سازی می شود.
ایلدرم پیش بینی کرد که در صورت مناسب بودن شرایط جوی، صیادان گیلانی تا پایان فصل صید که اواسط فرودین سال آینده است، سه هزار تن ماهی صید کنند.
وی گفت: با آغاز فصل صید حدود ۱۲ هزار نفر به صورت غیرمستقیم در صنایع توربافی ، طناب تابی ، عرضه و فروش ماهی ، حمل و نقل ، فرآوری ماهی مشغول به کار می شوند.

حسن قاسم‌پور رئیس اداره شیلات آستانه اشرفیه نیز با اشاره به آغاز صید ماهیان استخوانی در ۳۷ کیلومتر از نوار ساحلی بخش بندرکیاشهر این شهرستان اظهارداشت: ۱۱ شرکت تعاونی پره صیادی در زمینه صید ماهیان استخوانی فعالیت می کنند.

وی تعداد صیادان فعال در این پره های صیادی را ۹۸۹ نفر اعلام کرد و گفت: به منظور حمایت از پره های صیادی این شهرستان طی روزهای آینده سوخت یارانه ای به آنان اختصاص می یابد.

سفید، کفال، سیم و سوف بیشترین ماهیان استخوانی دریای خزر است که در گیلان صید می شود؛ بر اساس آخرین برآورد سازمان شیلات ذخیره ماهی سفید دریای خزر ۳۵ هزار تن و کفال ۱۲ هزارتن است که صیادان شمال کشور با رویکرد احتیاطی مجازند حدود شش و نیم تا هفت  هزار تن ماهی سفید و دو هزار تن ماهی کفال صید کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق شبکه خبری خوشه نیوز محفوظ است