عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با انتقاد از اینکه تولید و اشتغال یکسان گرفته می­‌شود، گفت: اگر حمایت از بخش مولد در تمام ابعاد در دستور کار باشد، خود به خود اشتغال و رشد اقتصادی شکل خواهد گرفت. متاسفانه مسئولان تاکنون خود اشتغال را هدف گرفته­‌اند اما این رویکرد مسکنی بیش نیست.

فرید موسوی روز شنبه در همایش آینده کار و کارآفرینی جوانان که در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، با تاکید بر تفکیک تولید و اشتغال گفت: متاسفانه دولت­‌های مختلف ما تاکنون خود اشتغال را هدف گرفته­‌اند در حالی که هر اقدامی اگر با این رویکرد صورت بگیرد مسکنی بیش نیست.

وی گفت: اشتغال و تولید گاهی در مجلس و دولت یکسان گرفته می­ شود؛ اما باید دانست تا زمانی که اشتغال هدف اصلی در نظر گرفته می‌شود و سعی می­‌کنیم بدون فراهم کردن بستر برای آن نسخه بپیچینم، وضعیت این بخش تغییری نمی­‌کند. متاسفانه دولت­‌های مختلف ما تاکنون خود اشتغال را هدف گرفته­‌اند اما هر اقدامی اگر با این رویکرد صورت بگیرد مسکنی بیش نیست.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به واژه جنگ اقتصادی ادامه داد: امروز همه از جنگ اقتصادی صحبت می­‌کنند اما چه کسی می­‌جنگد؟ معتقدم تولیدکنندگان ما در بخش مولد خط مقدم جنگ هستند.

وی خاطرنشان کرد: وقتی رتبه شاخص کسب­ و­کار ما در بین ۱۹۰ کشور ۱۲۸ است، یعنی سرمایه گذار ۱۲۷ گزینه بهتر از ایران برای سرمایه‌­گذاری داشته است. در شرایط عادی ایجاد پرونده مالیاتی ۲۴۰ روز طول می­‌کشید که امروزه بیشتر هم شده است؛ این در حالی است که در کشور همسایه برای یک واحد تولیدی و کارآفرینی به نتیجه رسیدن پرونده مالیاتی فقط ۱۵ روز زمان نیاز دارد.

رئیس فراکسیون جوانان مجلس با انتقاد از رشد روزمره بخش غیرمولد اظهار داشت: اقدامات سوداگرانه در بخش غیرمولد مسکن بازدهی ۱.۴ برابر تورم داشته است. یعنی آن فرد نه تنها سرمایه­‌اش را حفظ کرده که دو برابر هم بازدهی داشته است.

موسوی ادامه داد: هر وقت خواستیم از رونق تولید صحبت کنیم، بخش تولید را دیدیم و برای آن قانون نوشتیم، این گونه بخش غیرمولد هر روز رشد کرد و جان بیشتری گرفت. در این شرایط برای حمایت از بخش مولد طرحی در مجلس نوشتیم تا از طریق آن با بخش غیرمولد مبارزه کنیم، اما هفته گذشته دولت بخش مسکن را از آن لایحه خارج کرد.

این نماینه مجلس، اشتغال را صرفا یک شاخص دانست و افزود: اگر بخش مولد در تمام ابعاد در دستور کارمان باشد، خود به خود بحث اشتغال و رشد اقتصادی شکل خواهد گرفت و نهایتا اینکه برای تقویت پول ملی راهی جز تولید ملی نداریم.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد