بر اساس مصوبه‌ی جدید کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، تمامی اپراتورهای ارتباطی از فروش بسته‌های قدیمی اینترنت منع شده‌اند و باید بسته‌های جدید تعریف کنند.
کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در جلسه شماره‌ی ۲۶۶ خود،؛ مقررات جدیدی برای فروش اینترنت بر مبنای سرعت به جای حجم دانلود وضع کرد که بر اساس آن، از دهم آذرماه امسال، ارائه‌کنندگان خدمات اینترنت پرسرعت ثابت از طریق فناوری‌های سیمی (ADSL و فیبر) ملزم به تنظیم جداول تعرفه‌ای جدید بر مبنای سرعت اتصال و به‌صورت غیر حجمی و با در نظر گرفتن سقف مصرف منصفانه شدند.

مصوبه‌ی جدید کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، اپراتورهای ارتباطی را از فروش بسته‌های قدیمی اینترنت منع کرده است و بر این اساس اپراتورها باید با تعریف بسته‌های جدید، مدل تعرفه‌گذاری این مصوبه را در بسته‌های خود لحاظ کنند؛ البته قراردادهای قدیمی مشترکان اپراتورها همچنان پابرجا خواهد بود و اپراتور مجاز است تا پایان زمان قرارداد، به مشترک مطابق با تعرفه‌های قبلی سرویس دهد.

با تصویب این مصوبه، جدول ۱ و تبصره های ۱ و ۳ بند ۱ و بندهای ۲، ۳، ۴ و ۱۵ مصوبه‌ی شماره‌ی ۱ جلسه‌ی شماره‌ی ۲۳۷ مربوط به ارائه‌ی خدمات اینترنت ADSL که در خردادماه سال ۹۵ مصوب شده بود و تاکنون اپراتورها برمبنای آن بسته‌های اینترنت خود را تعریف کرده بودند، لغو می‌شود.

جریمه‌ی اپراتورها درصورت رعایت نکردن مصوبه جدید
اپراتورهای اینترنت باید طرح‌های تعرفه‌ای جدید (اعم از عادی و تشویقی) را با توجه به کف و سقف تعرفه‌های مصوب، تعریف و پیشنهاد کنند و در این تعرفه‌ها ملزم به دریافت تأییدیه از رگولاتوری هستند. بر این اساس اپراتورهای ارائه‌دهنده‌ی اینترنت موظف شدند درصورتی‌ که بسته‌های پیشنهادی‌شان برهم‌زننده‌ی رقابت سالم در بازار باشد، طبق تشخیص و اعلام رگولاتوری آن را متوقف کند.

در صورتی‌ که ارائه‌کننده‌ی سرویس، نسبت به ارائه‌ی تعرفه‌ی کمتر از کف مصوب و خارج از چارچوب‌های تعیین‌شده در این مصوبه و دیگر مصوبات مرتبط اقدام کند، علاوه‌ بر اعمال مقررات مربوطه، بنا به تشخیص رگولاتوری، اگر ارائه‌کننده‌ی خدمت در فهرست اپراتورهای مسلط بر بازار باشد، ملزم به ارائه‌ی تعرفه‌ی مذکور به مدت سه سال و اگر ارائه‌کننده‌ی سرویس در فهرست اپراتورهای مسلط قرار ندارد، ملزم به ارائه‌ی تعرفه‌ی مذکور به مدت یک سال خواهد بود.

همچنین در صورت اعلام رگولاتوری در هر زمان، دارنده‌ی پروانه موظف به توقف طرح تعرفه‌ای خود خواهد بود. در همین حال، در صورت اعمال تعرفه‌ی بالاتر از سقف مصوب از سوی ارائه‌کننده‌ی سرویس اینترنت، ضمن آنکه برابر نظر رگولاتوری ارائه‌کننده‌ی سرویس باید نسبت به عودت مبالغ اضافه بر سقف اقدام کند، باید بلافاصله با اعلام سازمان تنظیم مقررات ارتباطات، نسبت به قطع طرح تعرفه‌ای مذکور نیز اقدام کند.

نرخ اینترنت ثابت
مطابق با جدول تعرفه‌ی اعلام‌شده، حداقل سرعت دسترسی به اینترنت مبتنی بر فناوری ADSL نرخ ۵۱۲ کیلوبیت‌ بر ثانیه با سقف تعرفه‌ی ماهانه ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان در نظر گرفته شده و این درحالی است که حداکثر سرعت اینترنت، ۱۶ مگابیت‌ بر ثانیه به قیمت ۸۰ هزار تومان در ماه اعلام شده است. در تعرفه‌ی مصوب، نرخ دسترسی به اینترنت پرسرعت از طریق فناوری فیبر با حداقل سرعت ۲۰ مگابیت‌ بر ثانیه، ۲۰۰ هزار تومان و حداکثر سرعت ۵۰ مگابیت‌ بر ثانیه، ۳۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است. کف تعرفه‌ی ماهانه به میزان ۸۰ درصد سقف تعرفه‌ی ماهانه‌ی سطح مربوط، تعیین خواهد شد.

نرخ (سرعت) اعلام‌شده در این جدول باید برای ۹۵ درصد زمان تضمین شود و در ۵ درصد زمان حداکثر می‌تواند به میزان ۵۰ درصد کاهش یابد. برمبنای این مصوبه، تمامی اپراتورهای ارائه‌کننده‌ی خدمات می‌توانند نسبت به اعمال سیاست استفاده‌ی منصفانه (Fair Usage Policy) بر اساس شرایط رقابتی اقدام کنند و ملزم خواهند بود که جزئیات دقیق را به مشترکان اعلام کنند.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد