ماده غذایی ضدسرطان و مسکن درد که به سلامت قلب و مغز کمک می‌کند

ماده غذایی رایج در غذاهای ایرانی حتی پیش از آنکه به صورت علمی مورد مطالعه قرار گیرد، هزاران سال به عنوان دارو مورد استفاده قرار می‌گرفته است.ماده غذایی ضدسرطان و مسکن درد که به سلامت قلب و مغز شما کمک می‌کند

به گزارش سلامت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، زردچوبه یک مکمل شگفت انگیز است. این ادویه خوش طعم همان چیزی است که رنگ نارنجی به ادویه کاری می‌دهد، اما اثر آن بسیار بیشتر از این مورد است. مطالعات زیادی اثر زردچوبه در بهبود سلامت بدن و مغز را نشان می‌دهد. این ادویه حتی پیش از آنکه به صورت علمی مورد مطالعه قرار گیرد، هزاران سال در هند به عنوان دارو مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

طبق تحقیقات دانشمندان قابل توجه‌ترین ماده موثره در زردچوبه کورکومین است. کورکومین دارای اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی قوی است، اما غلظت آن در زردچوبه تقریبا حدود ۳ درصد وزن آن است. در ادامه به برخی از مزایای شگفت انگیز زردچوبه که برخی از آن‌ها واقعاً باورنکردنی است، اشاره می‌کنیم.

اثرات ضد التهابی طبیعی زردچوبه التهاب یک مکانیسم دفاعی است که هنگام آسیب یا عفونت اتفاق می‌افتد. این فرآیند به بدن کمک می‌کند تا مناطق آسیب دیده را از بقیه مناطق متمایز کرده و با مهاجمان خارجی مبارزه کند. التهاب گاهی بدون هیچ دلیلی می‌تواند مزمن شود که وقتی این اتفاق بیفتد، بدن در معرض خطر انواع بیماری‌ها از جمله سرطان، دیابت، بیماری‌های قلبی و آلزایمر قرار می‌گیرد.

کورکومین آنقدر خاصیت ضد التهابی دارد که برخی از دارو‌ها را به طور خاص برای رفع التهاب با استفاده از آن طراحی می‌کند که البته بدون عوارض جانبی خطرناک است.

بهبود ظرفیت آنتی اکسیدانیآنتی اکسیدان‌ها می‌توانند آسیب اکسیداتیو را که یکی از مکانیسم‌های پیری و بیماری است، مسدود کنند. رادیکال‌های آزاد مولکول‌های بسیار واکنشی با الکترون‌های جفت نشده هستند که می‌توانند در بدن با اسید‌های چرب، پروتئین یا DNA واکنش نشان دهند. اثرات این فرآیند به صورت پیری زودرس یا از نظر داخلی به شکل بیماری به ویژه سرطان بر روی پوست نمایان می‌شود.آنتی اکسیدان‌هایی مانند کورکومین به رادیکال‌های آزاد متصل می‌شوند و قبل از آسیب دیدن آن‌ها را خنثی می‌کنند. اما این تنها کاری نیست که کورکومین انجام دهد. به نظر می‌رسد کوکورمین آنزیم‌های آنتی اکسیدانی بدن را تحریک می‌کند تا دقیق‌تر کار کنند.

عملکرد مغز بهترسلول‌های عصبی موجود در مغز ما به اندازه دوران کودکی فعال نیستند، اما این بدان معنی نیست که این سلول‌ها در طول زندگی ما همچنان به تکثیر ادامه نمی‌دهند. این فرآیند توسط یک هورمون رشد به نام فاکتور نوروتروفیک مشتق از مغز یا BDNF هدایت می‌شود. ظاهراً کاهش سطح این هورمون در شرایطی مانند افسردگی و آلزایمر دیده می‌شود.

کورکومین باعث افزایش سطح BDNF در مغز می‌شود. این توانایی به خوبی می‌تواند اختلالات مغزی مربوط به سن را به تأخیر انداخته و یا معکوس کند، موجب بهبود حافظه شود و حتی ممکن است شما را باهوش‌تر کند.
خطر بیماری قلبی کمتربیماری‌های قلبی بیش از هر چیز دیگری از انسان‌ها در جهان قربانی می‌گیرند. این بیماری‌ها بسیار پیچیده هستند و بسیاری از عوامل در بروز آن‌ها مؤثر است، اما کورکومین می‌تواند در برابر آن‌ها از شما محافظت کند. کورکومین یک ترکیب قدرتمند ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است. هر دو این عملکرد‌ها می‌توانند سلامت قلب را بهبود بخشند.

به نظر می‌رسد کورکومین به نفع اندوتلیوم یا پوشش رگ‌های خونی است. مشکلات مربوط به اندوتلیوم منجر به مشکلاتی در تنظیم فشار خون، لخته شدن خون و سایر فاکتور‌های تنظیم قلب می‌شود. در یک مطالعه مشخص شد که کورکومین به اندازه ورزش در بهبود سلامت قلب موثر است، همچنین برخی از محققان ادعا می‌کنند که کوکورمین تاثیری به خوبی داروی قلب Atorvastatin دارد.

پیشگیری از سرطانسرطان یکی از کشنده‌ترین بیماری‌هایی است که انسان‌ها و حیوانات با آن روبرو هستند. این بیماری زمانی اتفاق می‌افتد که رشد سلول‌های خاص سریع و کنترل نشده باشد. سپس تومور‌ها رشد می‌کنند و به سایر نقاط بدن گسترش می‌یابند. اشکال مختلف سرطان وجود دارد، اما برخی از آن‌ها ممکن است در مقابل کورکومین آسیب پذیر باشند. مطالعات نشان داده اند که این ماده می‌تواند رشد و گسترش سلول‌های سرطانی را آهسته کند و حتی در برخی شرایط باعث مرگ آن‌ها شود.

تسکین درددر بسیاری از موارد در اصطلاح “تسکین دهنده درد”، واقعاً هدف درد نیست بلکه التهاب است. ایبوپروفن نمونه بارز این حقیقت است.
مطالعات نشان داده است کورکومین هم حداقل به اندازه این دارو‌های ضد التهاب شیمیایی مؤثر است. این ماده به ویژه در کاهش دردی که مبتلایان به آرتریت تجربه می‌کنند، مؤثر است. در حقیقت، کورکومین حتی بیشتر از یک داروی ضد التهابی برای افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید مؤثر است. کورکومین همچنین می‌تواند برای افراد آسیب دیده یا درد بعد از ورزش مفید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق شبکه خبری خوشه نیوز محفوظ است