مشاور وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در حوزه رتبه بندی و بسته‌بندی زعفران پیشرفت چشمگیری ایجاد شده است، تأکید کرد: در حوزه کاشت، داشت و برداشت مکانیزاسیون زعفران ضعف وجود دارد، اما سال آینده مزارع الگویی تمام مکانیزه در کشور راه‌اندازی می‌شود.

پیمان یوسفی‌ آذر با بیان اینکه دستگاه تمام مکانیزه جداسازی کلاله از گلبرگ و خشک کردن زعفران در کشور ساخته شده است، گفت : سال آینده با حمایت وزارت جهاد کشاورزی تولید انبوه دستگاه تمام مکانیزه زعفران تجاری‌ سازی می‌شود، همچنین جداسازی کلاله زعفران بدون دخالت دست و کاهش بار میکروبی از ویژگی‌ های این دستگاه و انقلابی بزرگ در این بخش است.

یوسفی آذر در دومین نشست کارگروه ملی زعفران با حضور اعضاء تمامی نهادهای شورای ملی زعفران، متخصصان، صادرکنندگان، تولید کنندگان، شرکت‌ های بزرگ، کشاورزان و همه ذی‌نفعان حوزه در سطح ملی، در وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد ، گفت : صادرات گیاهان دارویی تا پنج سال آینده ۳,۵ میلیارد دلار هدف‌ گذاری شده است.

وی افزود: زعفران گیاه ملی ایرانیان است و سهم صادرات زعفران از هدف گذاری صادرات گیاهان دارویی تا چهار سال آینده ۲,۵ میلیارد دلار، سهم صادراتی گل‌ محمدی ۵۰۰ میلیون دلار و سهم صادراتی مابقی گیاهان دارویی ۵۰۰ میلیون دلار است.

وی بیان کرد: با ابتکار و دستورالعمل وزیر جهاد کشاورزی طی دو ماه گذشته ۶۰ تن زعفران به صورت توافقی از کشاورزان خریداری شده و خرید توافقی زعفران تا ۱۵ دی‌ماه تمدید می‌شود.

مجری طرح ملی گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه هر کیلوگرم زعفران درجه یک نگین پنج میلیون و ۴۰۰ هزار تومان خریداری شده است، ادامه داد: قیمت خرید توافقی زعفران از بازار کمی بیشتر است، چراکه با اطلاعات موجود روی بسته زعفران ، خریداران می‌توانند از مکان و زمان تولید، نام تولید کننده، درجه کیفی، اطلاعات آزمایشگاه و میزان مواد مؤثره زعفران مطلع شوند.

یوسفی‌آذر با بیان اینکه بعد از ۱۲ سال خرید توافقی زعفران انجام شد، اظهار کرد: خرید توافقی زعفران مانع افت قیمت این محصول در بازار شده و همچنین بهترین استاندارد دنیا با کمک سازمان تعاون روستایی در محصول زعفران اعمال شده است.

وی با اشاره به اینکه سومین نشست کارگروه زعفران برای تدوین استراتژی‌های حوزه صادرات زعفران این هفته در مشهد مقدس برگزار می‌شود، یادآور شد: با اقدامات وزارت جهاد کشاورزی و نشان‌ سنجی‌ هایی که از بازار جهانی انجام‌ شده، زعفران ایران در بازار بین‌المللی از خواب بیدار می‌شود و این روند به متحول شدن اقتصاد کشور منجر خواهد شد.

وی همچنین از تشکیل کارگروه ملی گل‌ محمدی در آینده‌ای نزدیک خبر داد و اضافه کرد: برنامه جامعی برای گل‌ محمدی در کشور تدوین شده است و به‌ دنبال جهانی‌ سازی گل‌ محمدی ایران هستیم.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد