مشهد؛ مقصد نخستین پرواز ۴ فروند ATR

روز گذشته اولین هواپیمای ATR هما با رجیستر EP-ITA نخستین پرواز خود را در مسیر هوایی تهران-مشهد انجام داد، همچنین صبح امروز دومین فروند ATR وارد شبکه پروازی هما شد و قرار است ۲ فروند دیگر از این ATRها در ۲ روز آینده وارد شبکه پروازی ایران‌ایر شود.
روز 27 اردیبهشت‌ماه امسال بود که چهار فروند هواپیمای ATR که ایران‌ایر از کمپانی هواپیماساز ATR خریداری کرده بود، همزمان وارد مهرآباد شد.

پس از گذشت بیش از 20 روز از ورود این هواپیماها به کشور، روز 17 خردادماه امسال، اولین فروند از این چهار فروند ATR با رجیستر EP-ITA و شماره پرواز IR3300 اولین پرواز خود را ساعت 09:00 صبح در مسیر تهران-مشهد انجام داد؛ دومین پرواز این هواپیما بعد از ظهر همان روز ساعت 16:00 در مسیر مشهد-تهران به شماره پرواز IR3301 انجام شد.

بنا به رسم دیرینه و پسندیده شرکت‌های هواپیمایی داخلی، هر شرکت هواپیمایی که هواپیمای جدیدی وارد ناوگان خود کند، اولین پرواز آن را در مسیر مشهد مقدس و بر فراز حرم امام رضا (ع) انجام می‌دهد.

بنابراین گزارش از آن نظر که ایران‌ایر برای اولین بار از این هواپیماهای ATR در ناوگان خود استفاده می‌کرد، در اولین پرواز، خلبان فرانسوی، خلبان ایرانی این پرواز را همراهی کرد؛ البته ناگفته نماند که هواپیما ATR از گذشته در ناوگان هوایی کشور موجود است و در حال حاضر مدل‌های پایین‌تر این هواپیماهای ملخی، در شرکت هواپیمایی آسمان فعالیت می‌کند.

بنابراین گزارش دومین‌ هواپیمای ATR 72-600 ‌هما نیز با رجیستر EP-ITB حدود ساعت 08:30 صبح امروز از تهران به سمت مشهد مقدس پرواز کرد.

این را مدیرکل روابط عمومی ایران‌ایر به فارس گفت و افزود: برنامه‌ریزی شده است سومین‌ هواپیمای ATR 72-600 ‌هما نیز ‌با رجیستر EP-ITC روز آینده ‌به سمت مشهد مقدس پرواز و مسافران را جابه‌جا کند.

شاهرخ نوش‌آبادی اضافه کرد: همچنین طی برنامه‌ریزی انجام شده، چهارمین فروند از هواپیمای‌ ATR هما با رجیستر EP-ITD صبح روز شنبه 20 خرداد 1396 در اولین پرواز خود و چهارمین پرواز ATRها، مسافران را از تهران به سمت مشهد مقدس جابه‌جا می‌کند.

بنابراین گزارش گزارش هواپیمای ATR دو موتوره بوده و مناسب پروازهای منطقه‌ای و مسیرهای نزدیک است، از این‌رو بسیاری از آنها می‌توانند در فرودگاه‌های کوچک کشور و پروازهای داخلی مورد استفاده قرار گیرند؛ مصرف سوخت نسبتا پایین و هزینه کم نشست‌ و برخاست آنها در قیاس با هواپیماهای غول‌پیکر یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های این هواپیمای ایتالیایی به‌شمار می‌رود.

مدیرعامل ایران‌ایر پیش‌ از این ‌در‌باره خرید این ATRها به فارس گفته بود: مزیتی که موجب شد، قرار‌داد ایران‌ایر با کمپانی ATR انجام شود، این بود که در قرارداد خرید این هواپیما نیز کمپانی سازنده، تأمین فاینانس را انجام می‌دهد و هما 15 درصد منابع مالی را تأمین می‌کند. در قرارداد خرید ATR‌ها، هدف برخورداری شهرهای کوچک و کمتر بهره‌مند از صنعت حمل‌ونقل هوایی است.

بنا به گفته فرهاد پرورش یکی از مشکلات ما در ایران، این است که تعداد زیادی فرودگاه کوچک داریم، اما چون هواپیماهای کوچک نداریم، پرواز در این فرودگاه‌ها به میزان کمی انجام می‌شود‌، در واقع پرواز هواپیماهای بزرگ‌تر ‌به فرودگاه‌های کوچک، به دلیل این که ضریب ظرفیت‌شان کاهش می‌یابد، برای ایرلاین‌ها مقرون به صرفه نیست و ایرلاین‌ها تمایل ندارند، به فرودگاه‌های کوچک با هواپیماهای بزرگ پرواز کنند، اما پرواز با هواپیمای کوچک نظیر ATRها در فرودگاه‌های کوچک، اقتصادی است.

*‌ ‌ATRها انتخابی برای فرودگاه‌های کوچک

مدیرعامل ایران‌ایر گفت که ‌ATRها انتخابی برای فرودگاه‌های کوچک است‌، ‌این هواپیماها ویژگی‌های خاص مناسبی دارند که موجب شده است، 30 تا 40 درصد بازار دنیا را در دست بگیرند. این هواپیما در باندهای کوچک قابلیت فرود دارند و پله‌سرخود هستند، ضمن آنکه با تجهیزات فرودگاهی و زمینی ساده می‌توان به این هواپیما خدمات داد‌، هواپیمای مذکور برای باندهای کوتاه است. تجهیزات فرودگاهی زیادی نمی‌خواهد و با امکانات کم به پرواز در می‌آیند و به عنوان هواپیمای ملخی در ناوگان هوایی کشورها پرواز می‌کنند.

بنا به گفته پرورش‌، شرکت هواپیمایی آسمان نیز قبلاً این هواپیما را در اختیار داشته و از آن راضی است، ATRها‌ برای نشست و برخاست در فرودگاه‌های کوچک نیازمند سرمایه‌گذاری سنگین و تجهیزات زمینی و فرودگاهی آنچنانی نیست.

بنابراین گزارش‌ ATR72-600 ‌هواپیمایی کوتاه برد با ظرفیت 72 نفر است که می‌تواند در فرودگاه‌های کوچک نشست و برخاست کند.

طبق گفته قائم مقام وزیر راه در امور بین‌الملل به فارس، 16 فروند ATR دیگر نیز حداکثر تا 2.5 سال آینده وارد ناوگان هوایی کشور می‌شود.

50 درصد سهام کمپانی سازنده هواپیما ATR متعلق به شرکت ایرباس است و 50 درصد دیگر به کشور ایتالیا تعلق دارد.

3 دیدگاه برای “مشهد؛ مقصد نخستین پرواز ۴ فروند ATR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق شبکه خبری خوشه نیوز محفوظ است