میزان صادرات محصولات کشاورزی به اتحادیه اوراسیا در سال گذشته

مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی گفت: ایران در سال گذشته بیش از ۴۰۵ هزار تن محصولات کشاورزی به ارزش ۳۱۵.۳ میلیون دلار به اتحادیه اوراسیا صادر کرده است.

شاهرخ شجری امروز در همایش فرصت‌های تجاری اوراسیا با بیان اینکه میزان صادرات محصولات کشاورزی ایران به جهان در سال گذشته 6.97 میلیون تن به ارزش 4.41 میلیارد دلار بوده است، افزود: ایران در سال گذشته 20.5 میلیون تن محصول کشاورزی به ارزش 10.7 میلیارد دلار از کشورهای مختلف جهان وارد کرده است.

وی ادامه داد: کشورهای عضو اوراسیا از جمله کشورهایی هستند که ایران با آنها تبادلات تجاری در حوزه محصولات کشاورزی دارد.

شجری کشورهای عضو اوراسیا که ایران به آنها محصولات کشاورزی صادر می‌کند را روسیه، قزاقستان، ارمنستان، قرقیزستان و بلاروس نام برد.

وی افزود: بیشترین سهم ارزشی واردات کشاورزی ایران از هر یک از کشورهای حوزه اوراسیا از کل واردات کشاورزی ایران مربوط به روسیه با 86.19 درصد است پس از آن قزاقستان با 10.4 درصد، ارمنستان با 1.98 درصد، قرقیزستان با 1.43 درصد قرار دارند.

مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی خواستار رفع موانع و تسهیل تبادلات تجاری بین ایران و اعضای اتحادیه ارواسیا شد و گفت: رفع موانع امور بانکی و حمل و نقل مالی استفاده از ارز ملی در مبادلات تجاری و تاسیس شعب بانکی در کشورهای طرفین قرارداد از جمله اقداماتی است که می‌توان برای تسهیل تجارت بین طرفین انجام داد.

شجری ادامه داد: همچنین برگزاری نمایشگاه تخصصی در کشورهای طرف قرارداد و اعتبارسنجی شرکت‌های تجاری هر دو طرف برای توسعه تجارت ضروری است.

وی ایجاد مرکز یا ترمینال صادرات محصولات کشاورزی در کشورهای مطلوب را برای تسهیل از دیگر اقداماتی برشمرد که برای تسهیل تجارت بین طرفین لازم است.

مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی در پایان سخنان خود تبادل هیات‌های اقتصادی به ویژه اتاق بازرگانی برای آشنایی با بازارهای طرف مقابل را از اقدامات دیگری دانست که باید برای توسعه اقتصادی ایران با کشورهای اوراسیا انجام گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق شبکه خبری خوشه نیوز محفوظ است