رییس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تهران از اعطای جایزه کیفیت صنایع غذایی با تولیت بخش خصوصی خبر داد.

کاوه زرگران در مصاحبه تلفنی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، گفت: پس از برگزاری مراسم انتخاب صادرکنندگان نمونه استان تهران ازجانب اتاق تهران، برای نخستین بار قرار است اعطای جایزه کیفیت در صنایع غذایی نیز ازجانب یک نهاد دیگر بخش خصوصی یعنی کانون انجمن‌های صنایع غذایی صورت گیرد.
وی افزود: اعطای هر نوع جایزه کیفی بر عهده سازمان ملی استاندارد ایران است و این سازمان در روز ملی کیفیت، از افراد یا شرکت‌هایی که در طول سال توانسته‌اند حد نصاب‌های لازم را در ارزیابی‌ها کسب کنند، تجلیل کرده و جوایز یا تقدیرنامه‌هایی را به آنها اعطای ‌می‌کند. اما بعدها رشته فعالیت‌ها برای ارزیابی کیفیت و معرفی برترین‌ها به بخش‌های مختلفی تفکیک شده و این امر به سازمان‌های مختلف دولتی تفویض اختیار شد. مثلا بخش غذا و دارو به متولی دولتی آن، یعنی سازمان غذا و دارو واگذار شد.
زرگران گفت: سال گذشته بخش غذا از دارو تفکیک و در نهایت مقرر شد برای امسال ، نخستین دوره اعطای جایزه بخشی غذا به صورت مستقل و ازجانب کانون انجمن‌های صنایع غذایی برگزار شود. در واقع اهدای جایزه بخشی غذا ازجانب سازمان ملی استاندارد به سازمان غذا و دارو و ازجانب این سازمان به کانون انجمن‌های صنایع غذایی تفویض اختیار شده است.
رییس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تهران در مورد روند انتخاب واحدهای برتر صنایع غذایی از نظر کیفیت گفت: فرآیند انتخاب بر اساس یک مدل ارزیابی که سازمان ملی استاندارد با همکاری انجمن مدیریت کیفیت پایه‌گذاری کرده، صورت گرفته است. پس از فراخوان، متقاضیان شرکت در این ارزیابی ثبت‌نام کردند، تیم‌های ارزیاب پنج نفره به کارخانجات اعزام شده و طی سه روز این ارزیابی را به انجام رساندند. در نهایت امسال ما توانستیم ۹ شرکت متقاضی را به عنوان شرکت‌های برتر انتخاب کنیم.
زرگران ادامه داد: نوع درجه‌ بندی بر اساس این مدل ارزیابی به نحوی است که شرکت‌هایی که حد نصاب امتیازشان بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ امتیاز باشد، مفتخر به دریافت تقدیرنامه اهتمام به کیفیت ‌می‌شوند و همین طور وقتی امتیاز آنها حدود ۳۰۰ تا ۳۵۰ امتیاز باشد، مفتخر به دریافت تقدیرنامه اشتهار به کیفیت ‌می‌شوند.
این عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران توضیح داد که پس از اعلام فراخوان و ثبت‌نام متقاضیان، یک دوره توجیهی نیز برگزار شده که نظام ارزیابی در آن برای شرکت‌های متقاضی به طور کامل تشریح شده است.
به گفته زرگران پس از برگزاری این کلاس توجیهی برخی شرکت‌ها به دلیل آنکه متوجه شدند، قادر به کسب امتیاز لازم نیستند، از این کارزار کناره‌گیری کردند.
او با بیان اینکه مراسم اعطای جایزه کیفیت در صنعت غذا در هفته نخست دی ماه برگزار ‌می‌شود، افزود: امسال ، صنایع لبنیات، روغن خوراکی، فرآورده‌های گوشتی، آرد، نان صنعتی، شیرینی و شکلات، غذای آماده، کنسرو و رب گوجه توانسته‌اند حائز امتیازات بالا و نامزد دریافت تقدیرنامه و تندیس شوند.
زرگران افزود: با ظرفیتی که در صنایع غذایی کشور وجود دارد و اینکه اغلب شرکت‌های تولیدی در این بخش، نظام‌های مختلف مدیریت کیفیت را در کارخانجات خود پیاده‌سازی کرده‌اند، این رقابت بسیار نزدیک است. ضمن این که با توجه به تولی‌گری بخش خصوصی در این رقابت، برآورد می‌شود که هر سال این آیین با استقبال بیشتری از سوی بنگاه‌های بخش خصوصی برگزار شود و رقابت در آن هر سال بیش از قبل تشدید شود که نتیجه نهایی آن بالا رفتن هر چه بیشتر کیفیت محصولات است.
دبیرکل کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران گفت: مراسم معرفی و تقدیر از برگزیدگان چهارم دی ماه و با حضور نمایندگان بخش خصوصی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رئیس و مقامات ارشد سازمان استاندارد و سازمان غذا و دارو برگزار می‌شود.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد