نظام توزیع اصلاح می‌شود

رضا رحمانی یادآور شد: سال گذشته ۵۴ درصد صادرات غیرنفتی ایران به ۱۵ کشور همسایه انجام شد به طوریکه ۲ درصد واردات این کشورها را شامل می‌شد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر اینکه نوسانات نرخ ارز صادرات را توجیه‌پذیر و قاچاق را توجیه‌ناپذیر کرده است، افزود: صادرات کالاهایی که از مواد داخلی تولید می‌شود و ارزش افزوده آن ناشی از هنر و مهارت انسانهاست، توجیه دارد.
نهضت ساخت داخل، رونق و توسعه تولید
وی با اشاره به ۷ محور برنامه‌ریزی شده در وزارت صنعت، بیان کرد: در این راستا نمایشگاهی تقاضامحور با حضور تولیدکننده‌های کشوری با شرکت مخابرات، آی تی، لوازم خانگی، پوشاک و فولاد دایر شد که بازخوردهای خوبی داشت.
رحمانی افزود: نهضت ساخت داخل و رونق و توسعه تولید، اولین محور در وزارت صنعت است که براساس آن هر کالایی که در داخل امکان تولید دارد، باید تولید شود و در این راستا مرکز ساخت داخل ایجاد شده است.
وی با بیان اینکه در کنار نهضت ساخت داخل، انقلاب معدنی را در برنامه داریم، ادامه داد: کشور ما پتانسیل معدنی دارد و جز ۱۰ کشور معدنی دنیاست.
او خاطرنشان کرد: در حال حاضر افزایش سرمایه‌گذاری خارجی در بخش معادن داریم به طوریکه در مواد معدنی و فلزات استراتژیک، سرب و روی استقبال شده و تقاضای سرمایه‌گذاری داریم اما به دلیل تحریم ها مجبوریم بدون سرو صدای خبری پیش برویم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر اینکه یکی دیگر از محورهای وزارت صنعت، فناوری است، عنوان کرد: راه تجارت ما توجه به فناوری است به طوریکه بخشی که در تحریم ها آسیبی ندیده، فناوری است و باید استارت آپ‌ها و شرکتهای دانش بنیان را پای کار بیاوریم.
نظام توزیع اصلاح می‌شود
وی اظهار کرد: معادن ما پتانسیل دارد ولی ورود استارت آپی در این زمینه کم بوده است و عمدتا به شیوه سنتی کار شده است.
رحمانی با اشاره به نوین‌سازی نظام بازرگانی، خاطرنشان کرد: اصلاح نظام توزیع یکی از برنامه‌های محوری نوین‌سازی نظام بازرگانی است که  سامانه‌ها کاملا مکانیزه شده و با تکمیل آن می‌توانیم یک کالا را تا حلقه آخر رصد و نظارت کنیم.
وی با بیان اینکه ۱۳۸ هزار انبار کشور در سامانه انبارها ثبت شده است، گفت: دشمن تصور می‌کرد دومینوی تعطیلی ایجاد می‌شود اما تولیدکنندگان همچون رزمنده پای کار آمدند و امسال بهتر از سال قبل شده‌ایم و پروژه تحریم شکست خورده است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تأمین مالی واحدهای تولیدی، ادامه داد: امسال تأمین مالی، محور تولید است چرا که تولید نیاز به نقدینگی دارد.
رحمانی درباره اینکه پروژه منطقه ویژه اقتصادی جهان‌آباد که از مصوبات سفر مقام معظم رهبری به همدان بوده، تاکنون روی زمین مانده است، تأکید کرد: باید بررسی شود چرا پروژه‌ای که در حوزه صنعت از مصوبات سفر مقام معظم رهبری بوده تاکنون مانده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجرا شده توسط: همیار وردپرس