نقش سیاست گذاری و نظارتی دولت در تولید محصولات ارگانیک

وزیر جهاد کشاورزی بر ضرورت اعتماد سازی عمومی در معرفی محصولات ارگانیک در کشور تاکید کرد.

محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در دومین نشست شورای راهبری توسعه کشاورزی ارگانیک با حضور معاونین و مسوولان سازمان‌ های وابسته در وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد: اساس تولید محصولات ارگانیک اقتصادی است و دولت با برند سازی و نظام نظارت کارآمد می‌تواند در اعتمادسازی در تولید محصولات ارگانیک کمک کند.

وی افزود: با فرهنگ‌ سازی مناسب و ایجاد اعتماد می‌توان از هرگونه تقلب‌ جلوگیری کرد.

حجتی با تاکید بر تهیه نظام پایش تولید محصولات ارگانیک در کشور، بیان کرد: حضور عملیاتی و فیزیکی در فرآیندها، کار دولت نیست و دولت باید در سیاستگذاری‌ها و حمایت عمومی بر چگونگی پایش محصولات ارگانیک نظارت داشته باشد.

وی با تاکید بر یکپارچکی تولید محصولات ارگانیک در سطح ملی افزود: نظارت بر انسجام، یکپارچگی و رعایت استانداردهای لازم در نظام‌های تولید، عرضه و مصرف تولید محصولات ارگانیک در کشور بر عهده وزارت جهاد کشاورزی است که باید با همکاری و مشارکت مردم این نظام‌ها به طور مستمر و دقیق انجام گیرد.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به گستردگی و بالا بودن ظرفیت عرصه‌ های مرتعی در کشور گفت: بستر لازم برای افزایش ظرفیت تولید محصولات ارگانیک در عرصه‌ های مرتعی طبیعی کشور فراهم بوده، به طوریکه تاحدودی تولید گیاهان دارویی در عرصه‌ های مرتعی کشور منطبق با تعاریف تولیدات ارگانیک است.

وی در خاتمه یادآور شد: با الگوبرداری از پیشتازان تولید محصولات ارگانیک در اروپا و با اعمال سیاستگذاری‌های مناسب می‌توانیم زمینه حمایت بیشتر از تولیدکنندگان و افزایش ظرفیت تولید محصولات ارگانیک را فراهم کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجرا شده توسط: همیار وردپرس