پژوهشگران در آمریکا اعلام نموده اند، این نظر صحت ندارد که شستن دست با آب گرم بیش از شستن با آب سرد در از بین بردن میکروب ‌ها مؤثر است.در این پژوهش، که نتیجه آن در نشریه “حفاظت از مواد غذایی” منتشر شده، بیست نفر شرکت داشتند و مشخص شد که میزان میکروب ‌زدایی از دست با استفاده از آب در دمای ١۵ درجه سانتیگراد مانند استفاده از آب با دمای ٣٨ درجه است.

تأثیر اصلی این پژوهش این است که رستوران ‌ها دیگر ملزم نیستند برای شستن دست، آب گرم در اختیار مشتریان بگذارند و این به معنی کاهش هزینه گرم کردن آب است. در انجام این پژوهش، گروهی از پژوهشگران در دانشگاه “راتگرز” (Rutgers) در صدد برآمدند در مورد این باور عمومی که آب ولرم یا گرم فایده بیشتری در نظافت دارد تحقیق کنند. توصیه سازمان‌ های بهداشتی آمریکا نیز کمابیش با این باور همسو بوده است.از بیست نفر داوطلب خواسته شد هر کدام دست‌ هایشان را بیست بار با آب در دماهای ١۵، ٢۶ و ٣٨ درجه سانتیگراد همراه با مقادیر متفاوت صابون از نیم تا ٢ میلی ‌متر بشویند. پیش از هر بار شستشو، دست ‌های این افراد به میکروب‌ های غیرمضر آغشته می ‌شد.نتیجه تحقیقات نشان داد که میزان از میان رفتن میکروب ‌ها با تغییر در دمای آب و میزان صابون مورد استفاده ارتباطی ندارد.
سرپرست این برنامه تحقیقاتی گفته است که وقتی مردم دست خودشان را با آب گرم می ‌شویند احساس بهتری دارند اما از نظر میکروب زدایی، دمای آبی که مورد استفاده قرار می ‌دهند عملاً بی تأثیر است.
البته پژوهشگرانی که این تحقیق را انجام داده ‌اند می ‌پذیرند که این تحقیق فاقد دامنه و عمق کافی بوده و برای یافتن بهترین راه زدودن باکتری ‌های مضر از دست، به بررسی بیشتری نیاز است.
سازمان بیمه درمانی انگلیس به مردم توصیه می ‌کند که دست خود را با آب سرد یا گرم، هر کدام که ترجیح می ‌دهند، بشویند اما تأکید دارد که باید مقدار کافی صابون به کار ببرند و زمان شستن دست هم حداقل بیست ثانیه باشد. همچنین مالیدن دست ‌ها به نحوی که تمامی سطح آنها شسته شود مهم است.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد