مدیر عامل مرکز ملی شماره‌ گذاری کالا و خدمات ایران با اشاره به اینکه بانک اطلاعاتی مرکز یکی از ۱۲ بانک اصلی مرجع اطلاعات در کشور به شمار می‌رود گفت: این مرکز بسترهای لازم جهت راه‌اندازی زیرساخت شناسه گذاری، رهگیری کالا و نهاده‌های کشاورزی و دامی صنعتی و نیمه‌صنعتی تا رسیدن به مصرف‌کننده نهایی را فراهم نموده است.
به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از روابط عمومی مرکز ملی شماره‌ گذاری کالا و خدمات ایران، علیرضا ملکی در خصوص ساماندهی لجستیکی در بخش کشاورزی با استفاده از توانمندیهای مرکز، مطابق با استانداردها در سطح ملی و بین المللی گفت: مرکز ملی شماره‌ گذاری کالا و خدمات ایران در سال ۱۳۷۴ توسط موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی تأسیس و به‌عنوان عضو سازمان GS1 بین‌الملل در ایران پذیرفته شد. و تنها سازمان متولی ساختار طبقه‌بندی ملی «ایرانکد» در ایران میباشد که خدمات گسترده‌ای را سازگار با استانداردها و راهکارهای بین‌المللی به شرکت‌ها، مؤسسات و سازمان‌های فعال در کشور ارائه می‌دهد.
وی افزود:  این مرکز، با داشتن بیش از ۹۰ هزار تأمین‌کننده و ۳.۵ میلیون قلم کالا یکی از ۱۲ بانک اصلی مرجع اطلاعات در کشور به شمار می‌رود. از این تعداد قلم کالا، ۴۸۷.۵۸۴ قلم مربوط به گروه مواد غذایی است و به‌طور تفکیک شده ۷۹.۱۳۶ تعداد فراورده‌ خشک کشاورزی، ۶.۲۴۴ فراورده غیر خشک کشاورزی، ۸۱.۸۶۵ فراورده دامی، ۶.۰۴۴ فراورده آبزیان، ۱۸.۰۹۵ فراورده طیور و ۲۹۶.۲۰۰ فرآورده صنایع غذایی وجود دارد.
ملکی مدیر عامل مرکز متذکر شد:  نظر به ماده سی ویکم برنامه ششم توسعه، بخش کشاورزی، (بند «د» و «ذ»)، مرکز ملی شماره‌ گذاری کالا و خدمات ایران، بسترهای لازم را جهت راه‌اندازی زیرساخت شناسه گذاری، رهگیری کالا و نهاده‌های کشاورزی و دامی صنعتی و نیمه‌صنعتی تا رسیدن به مصرف‌کننده نهایی را فراهم نموده است. همچنین امکانی فراهم کرده تا بتوان از ظرفیت صادراتی صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی مانند کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان و صنایع بسته‌بندی محصولات کشاورزی با توجه به مزیت‌های طبیعی، نسبی و رقابتی این صنایع استفاده نمود.
وی ادامه داد:  یکی از مهمترین خدماتی که مرکز ارائه میدهد میتوان از کد GS1 نام برد که ار آن به عنوان سیستم یکپارچه استاندارد جهانی یاد میشود. با استفاده از  کد GS1 اطلاعات مورد نیاز برای مدیریت زنجیره تأمین کالا را از طریق شناسایی یکتا و منحصربه فرد موجودیت های ثابت و در گردش چرخه از قبیل اقلام تجاری، واحدهای لجستیکی، دارایی ها و مکانهای فیزیکی فراهم می شود. این امر باعث پذیرش و مقبولیت این سازمان در سطح جهان گردیده به گونه ای که بسیاری از سیستم های زنجیره تأمین جهانی از این استانداردها استفاده می نمایند. البته هدف مرکز در چرخه یکپارچه سازی زنجیره تامین بسیار فراتر از صدور کد است. لذا بررسی نقش مرکز در پازل اقتصادی کشور حائز اهمیت می باشد.
وی با اشاره به اینکه GS1 با ایجاد ویژگی ردیابی کالا در دست مشتری تا نقطه مبدا، می تواند اثربخشی بالایی را در طول زنجیره تامین ایجاد نماید. و GLN نیز کلید شناسایی هر یک از محل های (فیزیکی، عملیاتی، قانونی) استفاده شده در زنجیره تامین است.گفت: به عنوان مثال وزارت کشاورزی با بکارگیری خدمات مرکز و استفاده از منابع آن میتواند نظارت کامل و دقیقی بر چرخه فعالیتهای آن سازمان «مزرعه، کالا، انبار، و مصرف کننده و … » داشته باشد.
ملکی ادامه داد: از دیگر خدمات مرکز میتوان به کد GLN اشاره کرد که این کد به‌عنوان یک استاندارد بین‌المللی در سراسر دنیا شناخته و پذیرفته شده است. در واقع با استفاده از آن میتوان به سهولت، موقعیت‌های مکانی را در سطح بین‌المللی به اشتراک گذاشت همچنین تمامی مکان‌ها را در سطح ملی یا بین‌المللی به صورت یکتا و یکپارچه شناسایی کرده و تحت کنترل خود درآورد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم بکارگیری خدمات مرکز در بخش کشاورزی تاکید کرد و گفت: شماره ی آبی یا Blue Number  طرحی است در قالب یک شماره منحصر به فرد جهانی که از سوی سازمان جهانی ملل متحد و سازمان استاندارد GS1 برای کشاورزان راه‌اندازی شده است. این شماره، در واقع یک شماره جغرافیایی حاوی طیف وسیعی از اطلاعات مربوط به یک کشاورز یا یک کسب و کار است، از جمله نام کشاورز، جنسیت، محصولات و اطلاعات تماس. کشاورزان با شماره آبی می توانند با اطلاعاتشان را با سایر شرکای تجاری به اشتراک بگذارد. ابتکار شماره آبی اجازه می دهد تا کشاورزان مالکیت خود را بر روی اطلاعاتی که به اشتراک می گذارند حفظ کنند و به آنها اجازه می دهد کنترل بیشتری بر آینده خود داشته باشند.
وی تصریح کرد: مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران، توانسته تناظر بین ساختار طبقه‌بندی ملی با انواع کدهای بین‌المللی مانند ISIC، HS، UNSPSC را برقرار کند. در واقع ایرانکد به صورت جزئی‌تر به اطلاعات محصول دسترسی دارد. بنابراین جستجوی محصولات بر اساس نام کالا و یافتن نمونه‌های مشابه داخلی امکان‌پذیر می‌باشد. لازم به ذکر است که مرکز امکانی به وجود آورده تا بتوان آمار تولید هر محصول را از طریق اظهار تأمین‌کننده ثبت نمود و گزارش آن را در اختیار سازمان‌های مورد نظر قرار دهد.
ملکی در پایان به نشست‌های متعدد مرکز، جهت سهولت روند اخذ کد توسط کشاورزان، با نظام صنفی کشاورزی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران برگزار شده است اشاره نمود و گفت: راهکارهای عملیاتی نمودن این موضوع نیز بررسی و تحقیق شده است.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد