کالاهای بدون ثبت به مدت یک ماه مرجوع می شود

به گزارش خوشه نیوز بر اساس لایحه الحاق ماده ۸ مکرر به قانون مقررات صادرات و واردات، اگر کالا بدون ثبت سفارش در محوطه های بندری تخلیه شود و پس از یک ماه مرجوع نشود، با سازوکار جدید متروکه مواجه خواهد شد.

، لایحه الحاق ماده ۸ مکرر به قانون مقررات صادرات و واردات به مجلس شورای اسلامی ارسال شده است. این لایحه به منظور انضباط بخشی به فرآیند واردات کالا به کشور و جلوگیری از رسوب و انباشت کالا در مبادی ورودی و انبارهای گمرکی ارائه شده است.

ماده ۸ مکرر به قانون مقررات صادرات و واردات ورود کالاها به مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی یا قلمرو گمرکی را مستلزم اخذ ثبت آماری و ثبت سفارش در سقف منابع ارزی می‌کند. کالاهایی که بدون ثبت آماری یا ثبت سفارش وارد کشور شده و تا یک ماه از کشور خارج نشوند، متروکه محسوب می‌شوند و امکان اعاده اظهارنامه آنها وجود ندارد.

این لایحه همچنین تعیین مقررات مربوط به فروش کالاهای متروکه و واریز درآمدهای حاصل از فروش به حساب خزانه داری کل کشور را پیش بینی می‌کند. تا پنجاه درصد از این درآمدها برای توسعه زیرساختها در اختیار گمرک و سازمان توسعه تجارت قرار می‌گیرد.

آئین نامه اجرایی این ماده نیز در زمان معین توسط وزارت صنعت معدن و تجارت با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تهیه و تصویب خواهد شد.

اخبار صنعتی

اخبار اقتصادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق شبکه خبری خوشه نیوز محفوظ است