کرج ـ ایرناـ رئیس ستاد معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت که با توجه به اهمیت تامین مواد غذایی مردم، اجرای کشاورزی حفاظتی اولویت نخست برنامه ششم توسعه است.

 فرزاد زلقی در کارگروه حفاظتی کشاورزی در کرج افزود: در این طرح قرار است سالانه در ۵۰۰ هزار هکتار زمین کشاورزی برنامه حاصلخیزی خاک اجرا شود.
وی با بیان اینکه دولت موظف به اجرای این طرح شده خاطرنشان کرد: این برنامه یک اقدام برای پایداری اکوسیستم است که بخشی از آنچه تولید می شود به خاک بازگشت داده خواهد شد زیرا اکنون یکی از چالش های بزرگ بخش کشاورزی کشور ناپایداری است.
زلقی گفت: در بازدید محققان بین المللی از کشور، این گونه مطرح کردند که ایران در ۱۵سال ٱینده دچار بحران مواد آلی در خاک می شود، این درحالی است که در بیشتر نقاط کشور مواد آلی در خاک زیر شاخص نیم درصد است.
مشاور معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود:اگر مواد آلی در خاک وجود نداشته باشد هر قدر کشاورزی را به کود،آب و فناوری مجهز کنیم باز هم پتانسیل تولید محدود می شود.
زلقی با بیان اینکه به دنبال پایداری در تولید هستیم اظهار داشت:حفظ منابع آب و خاک سیاست وزارت جهاد کشاورزی است،به همین منظور ۲ قرارداد بین المللی با ۱۷میلیون بودجه و در یک برنامه پنج ساله بسته شده است.
وی گفت: از ۱۰میلیارد تومان بودجه پیش بینی شده برای حفظ منابع آب و خاک حدود ۳.۵میلیارد تومان به کشاورزی حفاظتی اختصاص یافته است.
زلقی با اشاره به اینکه به دنبال این هستیم که یک ردیف بودجه ملی را به کشاورزی حفاظتی اختصاص دهیم یادآور شد:قول هایی داده شده که در لایحه بودجه ۹۷,این امر لحاظ شود.
رئیس ستاد معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد:در حالی که سطح کشاورزی حفاظتی در دنیا به ۱۸۰میلیون هکتار رسیده این رقم در کشور ما هنوز به ۱۰۰هزار هکتار نرسیده است.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد