مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه تا اول آبانماه ۳۸ درصد برنامه کشت گندم محقق شده است، برآورد کرد در سال زراعی جاری ۱۴.۵ میلیون تن گندم در کشور تولید شود.

اسماعیل اسفندیاری پور در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه ۲ میلیون هکتار گندم آبی و ۴ میلیون هکتار گندم دیم در کشور کشت می شود، اظهارداشت: برنامه امسال کشت گندم در کشور حدود ۶ میلیون هکتار است و دوره کشت نیز ۱۰۰ روز از اوایل مهرماه تا هفته اول دی ماه طول می کشد.

وی با اشاره به اینکه حدود ۹۹ درصد کشت در فصل پاییز انجام می شود، افزود: کشت از اقلیم سرد کشور(استانهای غرب و شمال غرب) شروع می شود سپس در مناطق معتدل و بعد از آن در اقلیم خزر و مناطق گرم و خشک صورت می گیرد.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: تا اول آبانماه  حدود یک میلیون و ۹۲۰ هزار هکتار گندم دیم کشت یعنی حدود ۴۸ درصد برنامه کشت دیم محقق شده است ضمن اینکه حدود ۳۵۰ هزار هکتار نیز گندم آبی کشت و نزدیک به ۱۸درصد برنامه کشت آبی محقق شده است.

وی با اشاره به اینکه در مجموع حدود ۲ میلیون و ٣٠٠هزار هکتار گندم در کشور کشت شده است، گفت: در مجموع حدود ۳۸ درصد برنامه کشت محقق شده است.

درباره کاهش سطح زیر کشت، فعلا نمی توان اظهارنظر کرد

اسفندیاری پور با بیان اینکه بارندگی های اخیر موجب شده شرایط کشت مطلوب باشد، افزود: میزان کشت تقریبا مشابه سال گذشته است.

وی با بیان اینکه زراعت در کشور ما گندم بنیان است، افزود: در کشاورزی، تاریخ کشت بسیار مهم است؛ کشاورزان باید این مساله را مورد توجه قرار دهند و اقلیم سرد کشور که زمان کشت شان فرارسیده باید به موقع این کار را انجام دهند که در حال حاضر این اقدام روند خوبی را طی می کند.

مجری طرح گندم با اشاره به تامین ۴۷۰ هزار تن بذر برای کشاورزان گندمکار گفت: حدود ۶۷ رقم انواع بذر آبی و دیم منطبق با شرایط اقلیمی هر منطقه، توسط شرکت های بخش خصوصی و با نظارت وزارت جهاد کشاورزی تولید و در اختیار کشاورزان قرار می گیرد و مشکلی از نظر تامین بذر نداریم.

وی با بیان اینکه قیمت بذر نیز متعادل تر شده و جذب آن افزایش یافته است، ادامه داد: پیش بینی می شود عمده بذر تولیدی توسط کشاورزان جذب شود.

این مقام مسئول درباره اینکه گفته می شود سطح زیر کشت نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافته است، اضافه کرد: الان برای قضاوت درباره کاهش سطح زیرکشت زود است و باید صبر کنیم کشت تمام شود؛ در حال حاضر فقط حدود ۳۸ درصد کشت انجام شده و البته هنوز برای تکمیل، زمان کافی وجود دارد؛ اما با این میزان کشت هیچ قضاوتی نمی توان کرد.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: برآورد تولید برای سال زراعی جاری ۱۴.۵ میلیون تن است؛ در سال زراعی گذشته که در حال حاضر در مورد کاهش خرید تضمینی اش بحث وجود دارد، میزان تولید حدود ۱۴ میلیون تن بوده است.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد