معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی به افزایش تولید شکر در کشور اشاره کرد و گفت: در سال جاری ۵۴۰ میلیون دلار در واردات شکر به کشور صرفه جویی شده است.
عباس کشاورز در جلسه بررسی مشکلات بخش کشاورزی شهرستان عجب شیر با بیان اینکه تولید شکر در ایران از سال ۱۳۷۹ تا سال ۱۳۹۵، در مجموع همواره روند صعودی داشته گفت: در دولت تدبیر و امید افزایش تولید شکر بی سابقه بوده و این افزایش تولید صرفا به کمک افزایش بهره‌ وری حاصل شده است.

وی اظهار داشت: تولید شکر از چغندر و نیشکر در سال ۹۶، بیش از دو میلیون و ۱۵ هزار تن ثبت شد که در مقایسه با سال ۹۲ بیش از ۸۰ درصد رشد داشت و در عمر ۱۲۳ ساله این صنعت در کشور بی سابقه بود.

وی افزود: همچنین در چهار سال گذشته برداشت ۴۲ میلیون تنی چغندر به ۵۷ میلیون تن رسیده و تولید چغندر در هر هکتار از ۶ هزار و ۲۰۰ کیلوگرم به ۸ هزار و ۴۰۰ کیلوگرم افزایش یافته است.

کشاورز، بخش کشاورزی را نیازمند تحول جدی در استفاده از تکنولوژی و سرمایه دانست و عنوان کرد: با نسخه ‌های سنتی و قبلی نمی‌ توان کشاورزی را مدیریت کرد.

وی راهبرد وزارت کشاورزی را توسعه مکانیزاسیون متناسب با شرایط اقلیمی کشور بیان کرد و گفت: در حال حاضر بخش عمده ای از مکانیزاسیون کشاورزی در داخل کشور تولید می شود.

وی همچنین خواستار کمک نمایندگان مجلس برای توسعه موسسات تحقیقاتی جهت ارتقای سطح دانش کشاورزی در کشور شد و افزود: هنر متخصصان، تدبیر مسائل قبل از وقوع است و کشاورزی نیازمند دیدگاه جدیدی است که در دنیا شناخته و آزمایش شده و از نظر علمی هم مشکلی ندارد اما برای اجرایی شدن نیازمند به کمک محققان هستیم.

وی گفت: راه ماندن ما در کشور این است که آب را مدیریت و سرزمین مان را آباد کنیم و نسخه ‌های قدیمی را کنار بگذاریم؛ باید رویکردمان را تغییر دهیم و در این تغییر باید بخش خصوصی پیش قدم باشد.

کشاورز همچنین با بیان اینکه الگوی کشت یک طرح ملی است که در همه استان‌ ها اجرایی می‌ شود، افزود: الگوی کشت محصولات کشاورزی حدود دو سال و نیم است که تهیه و نقشه‌ های پایه آن معین و در حال حاضر در مراحل نهایی ثبت قرار دارد.

وی همچنین با اشاره به عمده مشکل شهرستان عجب شیر برای مقابله با کرم خراط درختان گردو افزود: کمبود آب و ایجاد تنش‌ های آبی مهمترین عامل در جلب حشرات چوبخوار از جمله کرم خراط بوده که در چند سال اخیر در کشور به شدت خسارت زا و مشکل آفرین شده است.

معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی خواستار تغییر در سیستم آبیاری زمین های زراعی شد و ادامه داد: کمبود آب و ایجاد تنش‌ های آبی حتی برای یک دوره آبیاری در ماه های گرم سال، مهم ‌ترین عامل در جلب این آفت است، بنابر این دادن آب به خاک در دوره‌ های مشخص و لازم اولین شرط در پیشگیری و کنترل این آفت است.

وی با بیان اینکه بدون حمایت کشاورزان نمی توان با آفت اختصاصی کرم خراط مبارزه کرد افزود: دستگاه اجرایی جهاد کشاورزی به تنهایی با این آفت نمی تواند مبارزه کند و نیازمند مشارکت بیشتر کشاورزان است.

از حدود ۳۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی عجب شیر، ۱۸ هزار و ۵۰۰ هکتار دیم و ۱۱ هزار ۵۰۰ هکتار آبی است و حدود چهار هزار و ۹۰۰ هکتار به اراضی باغی و ۶ هزار و ۶۰۰ هکتار به زراعی اختصاص دارد.

شهرستان عجب شیر با حدود ۷۱ هزار نفر جمعیت در۹۸ کیلومتری جنوب غربی تبریز، مرکز آذربایجان شرقی واقع شده است.

 

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

اخبار قبل و بعد
اخبار مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد